10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę wybierając lodówkę

fridge-158792_640Obecnie sklepy ze sprzętem AGD posiadają tak bogatą ofertę producentów różnych marek, że zwykły klient często nie wie, czy ufać własnej intuicji, czy może lepiej radom specjalistów z konkretnych działów. W końcu to bardzo istotne, aby w mieszkaniu znalazło się to co najpotrzebniejsze i funkcjonalne. Myśląc o wyposażeniu kuchnii, warto pamiętać, że stanowi ona serce domu, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Dobra kuchenka, lodówka czy nawet czajnik elektryczny to podstawa wygody. Dlatego też wybierająć sprzęty warto się dłużej zastanowić. Nowa lodówka to zawsze inwestycja na kilka dobrych lat, toteż należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 1. Odpowiedni model

  Śmiało można przynać, że w polskich domach wciąż króluje model chłodziarek wolnostojących, ale coraz częściej wybierane są modele pod zabudowe, które łatwiej ukryć i dopasować do wystroju kuchnii. Jednak wybierając taką lodówkę trzeba pamiętać np. o odpowiednich wymiarach mebli. W przypadku lodówek wolnostojacych mamy do nich zapewne łatwiejszy dostę nawet w momencie jakiejś awarii i na pewno większy wybór wśród modeli, ale trudniej dobrać je tak, żeby stanowiła całość kompozycji z meblami i resztą wyposażenia. Pozostaje jeszcze kwestia czy ma być to sama chłodziarka, czy może chłodziarko – zamrażarka.

 2. Wielkość

  Gabaryty chłodziarki powinny odpowiadać naszym potrzebom. Nie powinna być ona za mała, ale przedewszystkim też nie za duża. Nie chodzi tutaj jedynie o zajmowanie przestrzeni kuchnii ale również o oszczędność – im większa pojemność tym większe zużycie prądu. Właściwie dla jednej osoby powinno przypadać nie więcej niż 120 l pojemności. Trzeba rozważyć ile osób będzie z niej korzystać i czy są one zwolennikami dłuższego przetrzymywania produktów. Większe rodziny czy nawet osoby lubiące chomikowanie pożywienia najprawdopodobniej postawią na większą lodówkę. Warto jednka pamiętać żeby nie przesadzać, gdyż sprzęt ten mam nam służyć, a nie być wyznacznikiem naszej pozycji społecznej.

 3. Klasa energetyczna

  Oszczędzając na klasie energetycznej tak naprawde nie oszczędzamy w ogóle, a nawet wydajemy więcej i to w skali roku. Sprzęt z najwyższej półki o klasie A+++ jest dużo bardziej oszczędny niż tańszy sprzęt o klasie G. Produkty z klasy A są dużo bardziej wytrzymałe, wydajniejsze i potrafią zaoszczędzić na rachunkach nawet ponad 50 zł na rok. W tej kwestii nie warto oszczędzać.

 4. Klasa klimatyczna

  Powiazana poniekąt z kalsą energetyczną, klasa klimatyczna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie lodówki i pobieranie odpowiedniej ilości prądu, dlatego też jest istotna przy zakupie. W Polsce najodpowiedniejsze modele to te o kalsie SN lub N, które pracują w przedziale temperaturowym od +10 do +32 stopni Celcjusza. Jest to istotne wówczas gdy sprzęt jest często narażony na odcinanie zasilania elektrycznego.

 5. Drzwi jakże istotne

  Otwierające się w odpowiednią stronę drzwi to podstawa w funkcjonalnej kuchii. Warto więc wybrać model którego drzwi będą mają możliwośc zdejmowania i zamieniania ich stron tak aby mogły otwierać się wedle potrzeb albo na prawo, albo na lewo. Ważne również aby miały one tzw. balkoniki (półki) z możliwością regulacji wysokości zawieszenia, które są bardzo wygodne w użyciu.

 6. Co w środku?

  Jeśli chodzi o wnętrze lodówki to jest ono podstawą sprzętu. Powinno być idealnie dopasowane do naszych potrzeb pod każdym względem. Warto więc zwrócić uwagę czy półki mają możliwość regulacji wysokości. Ponadto czy znajduje się osobny pojemnik ze stabilizatorem na jajka, szuflady na warzywa, zamykane półeczki na wędliny i sery co zapobiega ich szybkiego wysychania, a także czy jest wyposażona w powieszoną półkę na butelki dzięki czemu możemy zaoszczędzić troche miejsca. Pozostając przy kewstiach wnętrza lodówki warto wybrać model, w którym producent zastosował powłokę antybakteryjną z właściwościami bakteriobójczymi.

 7. Sterowanie temperaturą

  Zewnętrzny panel sterowania temperaturą, w który wyposaża się coraz więcej modeli, jest niesamowicie funkcjonalny i przydatny. Pozwala on na regulowanie temperatury chłodzenia, a także zamrażania w chłodziarko-zamrażalkach. Zewnętrzny wyświetlacz może nawet zaalarmować gdy temeperatura w lodówce nienaturalnie wzrośnie lub spadnie. Mamy dzieki temu zupełną kontrolę nad odpowiednim chłodzeniem czy zamrażaniem.

 8. Poziom hałasu

  Wielu klientów zupełnie nie zwraca uwagi na tą kwestię, jednak nie warto jej pomijać. Dobra lodówka powinna być także cichym urządzeniem. Warto zatem sprawdzić czy kupowany przez nas sprzęt podczas pracy, nie generuje hałasu wiekszego niż 40 decybeli.

 9. Automatyczne rozmrażanie

  Dużym udogodnieniem w lodówkach jest funkcja automatycznego rozmrażania. Takie urządzenia są wyposażone w specjalną rynienkę, do której, po ściankach samoczynnie spływa nadmiar wody, a następnie wyparowuje. Taka czynność powtarza się co jakiś czas w całości automatycznie, zaś temperatura wewnątrz urządzenia pozostaje bez zmian.

 10. Dodatkowy agregat i termostat

  Agregat umożliwia schładzanie lodówki. Niektóre chłodziarki maja podwójne agregaty co jest istotnne na wypadek jakiejś awarii przy zasilaniu. Dodatkowy termostat jest przydatny gdy chcemy sami regulować temperaturę panującą wewnątrz urządzenia, lub gdy chcemy przyspieszyć chlodzenie.

To tylko 10 kwewstii ważnych i ważniejszych, nad którymi warto się zastanowić przed zakupem nowej lodówki. Wśród tak bogatej oferty jaką dzisiaj dostarczają nam producenci, bez problemu znajdziemy odpowiedni dla nas model.

Lodówki do zabudowy w AGDhome

25 czerwca, 2015

Dodaj komentarz