3 kryteria wyboru rolet wewnętrznych do domu. Upewnij się, że wiesz, o jakich mowa

_dsc0140
Cena nie jest jedynym kryterium, na podstawie którego miałbyś podjąć decyzję o zakupie rolet wewnętrznych do domu. Poza nią zwróć też szczególną uwagę na skład tkaniny przesłaniającej, sposób montażu i szczególne właściwości funkcjonalne

3 kryteria wyboru rolet wewnętrznych do domu. Upewnij się, że wiesz, o jakich mowa

Cena nie jest jedynym kryterium, na podstawie którego miałbyś podjąć decyzję o zakupie rolet wewnętrznych do domu. Poza nią zwróć też szczególną uwagę na skład tkaniny przesłaniającej, sposób montażu i szczególne właściwości funkcjonalne.

 Cena rolety wewnętrznej jest ważna, ale nie najważniejsza

Nie wierz w zapewnienia sprzedawców, że dobra roleta to tania roleta. Przeciwnie. To właśnie koszt zakupu wyraża na ogół trwałość rolety na eksploatację, jej wygląd, sposób budowy mechanizmu zwijającego oraz szeroko rozumianą ergonomię. Oczywiście są wyjątki od powyższej reguły, ale warto być czujnym.

Najtańsze rolety bywają nie tylko mało funkcjonalne, ale i szczególnie podatne działanie wilgoci i ostrych promieni słonecznych, tkanina zaś może szybko się pruć po bokach, zaś sznurki ją utrzymujące mogą ulec przetarciu..

sam_0608

Tkanina, sposób montażu i właściwości funkcjonalne

Kryterium 1: Rodzaj i skład tkaniny przesłaniającej

To, czy będziesz zadowolony z zakupu zależy przede wszystkim od tkaniny przesłaniającej przestrzeń okienną. W sprzedaży znajdziesz te z włóknami naturalnymi i syntetycznymi; wbrew pozorom bawełna wcale nie musi być najlepszym wyborem.

_dsc0373

A: Przesłony z tkanin naturalnych

Przesłony z tkanin naturalnych wykonuje się przede wszystkim z lnu i bawełny. Co prawda miłe w dotyku, jednak podatne na utratę właściwości funkcjonalnych. Jeśli są nieodpowiednio użytkowane (np. czyszczone na mokro wbrew zaleceniom producenta i w konsekwencji wystawiane na ostre promienie słoneczne). Naturalne tkaniny gdy się poplamią trudniej odratować gdyż czynnik plamotworczy łatwiej może wniknąć w strukturę włókna a w konsekwencji uczynić plamę trwałą – niespieralną.

Bawełnę i len łatwiej dopasować do wnętrz o charakterze rustykalnym. Jako, że produkuje się z nich m.in. rolety rzymskie i austriackie, świetnie komponują się z poszewkami, obrusami.

B: Przesłony z tkanin syntetycznych lub mieszanych

Tkaniny syntetyczne są standardem, jeśli chodzi o rolety wewnętrzne. Znacznie lepiej znoszą ciągłą eksploatację, są mniej podatne na zanieczyszczenia i dobrze znoszą pielęgnację na mokro. Wykonane z poliestru przesłony doskonale znoszą nawet wysokie różnice temperatur i nawet pod wpływem wilgoci są mało podatne na kurczenie. Oczywiście i tu jakość materiału ma ogromne znacznie.
_dsc0381


Kryterium 2: Sposób montażu rolety

Rolety wewnętrzne dzielimy na te, które:

•    montujemy bezinwazyjnie (haczyki, listwę wklejaną na ramę itd.),

•    inwazyjnie do ramy okna, ściany lub sufitu (wkręty).

Za ogólną regułę można przyjąć, że rolety cięższe wymagają montażu inwazyjnego (np. rolety wolnowiszące, rolety bambusowe, rolety rzymskie i austriackie), lżejsze mogą być zamontowane bezinwazyjnie.

_dsc0401

Kryterium 3: Szczególne właściwości funkcjonalne

Rolety uniwersalne, które mógłbyś zamontować niezależnie od rodzaju pomieszczenia i kąta padania okna w zasadzie nie istnieją.

I tak np. roletą klasyczną wolnowiszącą nie sposób przesłonić okno połaciowe na poddaszu (więcej: Rolety do okien dachowych. Czego się po nich spodziewać? »), roletą bambusową drzwi balkonowych, a roletą typu Dzień i Noc powierzchni o nieregularnym kształcie (np. okna trapezowego, trójkątnego, okrągłego).

sam_0617

Przed zakupem zwróć też szczególną uwagę na rolety wyposażone w specjalne tkaniny:

•    tkaniny podbijane aluminium: dodatkowa warstwa aluminium odbija promienie słoneczne, dzięki czemu skutecznie ograniczają dostęp do promieni słonecznych i w pewnym zakresie minimalizują nagrzewanie się wnętrza,

•    tkaniny pogumowane: gwarantują 100-procentowe zaciemnienie niezależnie od nasłonecznienia (uwaga: nie mogą być stosowane na oknach połaciowych, gdzie nadmierna temperatura mogłaby doprowadzić do trwałego odkształcenia się przesłony).

sam_0632

– –

Źródło informacji: Materiały dostarczył sklep z roletami na wymiar Olmark.

20 września, 2015

Dodaj komentarz