3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając skrzynki ogrodowe i balkonowe

4_maxSkrzynki balkonowe i ogrodowe to być może najprostsze pojemniki, w którym można uprawiać rośliny. Dzięki nim nawet najmniejsze balkony mogą zmienić się nie do poznania. Obecnie na rynku funkcjonuje kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy rodzajów skrzynek ogrodowych i balkonowych. W tym gąszczu modeli, nazw i oznaczeń łatwo można się zgubić. Na co warto zwrócić uwagę, kierując się wyborem tego typu pojemników? Oto trzy podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę i których przenalizowanie pozwoli uniknąć rozczarowań.

Materiał

Najpopularniejsze materiały stosowane w produkcji skrzynek ogrodowych to tworzywa sztuczne (plastik) oraz drewno. Skrzynki z tworzyw sztucznych są lżejsze i popularniejsze, ale mają też wady. Ich wystawienie na słońce może po dłuższym czasie bardzo niekorzystnie odbić się na jakości podłoża w której zasadzano rośliny. Nie ma tego problemu ze skrzynkami drewnianymi, ale trzeba bardzo o nie dbać w procesie eksploatacji – pod wpływem wilgoci mogą szybko ulec zniszczeniu, jeśli nie będą specjalnie impregnowane. Skrzynki z tworzywa sztucznego są też znacznie lżejsze, co ma duże znaczenie w procesie ich mocowania. Mniej popularne materiały to metal i ceramika.

Pojemność

Drugą kluczową cechą, którą należy się kierować wybierając skrzynki to ich pojemność. Niektóre kwiaty „czują się” dobrze tylko w skrzynkach o dużej pojemności i szerokości. Im większe rozmiary i pojemność, tym większe będzie też waga skrzynki. Ważne też, aby posiadały otwory odpływowe.

Rodzaj uchwytu i akcesoria

Wybierając skrzynkę balkonową należy zwrócić uwagę na system mocowania – im cięższe, tym mocniejszy uchwyt trzeba zastosować. Można spotkać się ze specjalnymi skrzynkami, które mają własny system nawadniania (m.in. podwójne dno) co ułatwia podlewanie. To jednak zwykle znacznie podwyższa ich cenę.
Te wszystkie trzy cechy to główne rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając skrzynki balkonowe i ogrodowe.

ZnamiCiUrosnie.pl logo

2 czerwca, 2015

Dodaj komentarz