Altana z kuchnią letnią – miejsce wypoczynku i spotkań

Altany ogrodowe najczęściej wykorzystywane są jako miejsce, w którym możemy schronić się przed letnimi upałami oraz odpocząć wśród roślin czytając książkę lub spotykając się ze znajomymi. Ostatnimi czasy, altany stają się także letnią kuchnią, gdzie możemy przyjmować gości oraz przygotowywać i spożywać posiłki w wyjątkowej atmosferze. Przedsięwzięcie to jest niezbyt skomplikowane, ale zawsze możemy zaufać profesjonalistom i zdecydować się na skorzystanie z usług firmy oferującej projekty kuchni letnich.

Altanę ogrodową możemy wykonać z praktycznie dowolnych naturalnych materiałów: drewna, kamieni, cegieł i niemal wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy. Wykonana w ten sposób altana jest jednak nieco surowa w wyrazie, więc możemy ją udekorować roślinami bądź wykończyć ją przy użyciu farb i ozdób. Najlepiej prezentują się altany w okrągłym kształcie: przy pomocy drewnianych pali możemy wykonać filary podtrzymujące dach; wykorzystując granitową kostkę podłogę, którą dodatkowo możemy ozdobić ceglanym krawężnikiem. Wszystkie wykorzystane materiały powinniśmy po pracy odpowiednio zaimpregnować, zaś przed ułożeniem podłogi wykonać podsypkę piaskową bądź żwirową.

Gdy ukończymy altanę, możemy przystąpić do montażu letniej kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie wielofunkcyjnego pieca – powinien się on składać przede wszystkim z: kuchenki, która będzie nam służyła poza przygotowywaniem potraw również do ogrzewania altany, gdy zrobi się chłodniej; oraz komina, który może być również dodatkowym wsparciem dachu. Materiałem do wykonania takiego pieca może być klinkier – jest on naturalnie odporny na wysokie temperatury oraz wystarczająco wytrzymały. Blat do gotowania możemy zrobić z prostej żeliwnej płyty z otworami. Palenisko zaś najlepiej i najtaniej wyłożyć cegłą szamotową.Możemy także zamontować różne elementy według uznania, jak na przykład haki na ściereczki, wykonać w piecu specjalną wnękę, w której będziemy składować opał czy nawet stworzyć specjalny ruszt wewnątrz komina służący do wędzenia i pieczenia.

Dla zapewnienia odpowiedniej atmosfery wewnątrz altany możemy umieścić duży drewniany stół oraz otoczyć go ławkami z oparciami; do oświetlenia kuchni świetnie nadają się wszelkiej maści wiszące lampy, których specyficzne światło nadaje miejscu bardzo oryginalnego charakteru. Rzecz jasna, nie można zapomnieć o roślinach – najlepiej sprawdzą się pnącza oraz niewielkie krzewy, które poza ozdobieniem altany będą chronić jej wnętrze przed silnym słońcem i wiatrem.

23 września, 2016

Dodaj komentarz