Antyki w nowoczesnym wnętrzu

W dzisiejszych czasach, rosnącą popularnością cieszy się przede wszystkim minimalistyczny i elegancki wystrój wnętrz – geometryczne kształty, „proste” i nie rzucające się za bardzo w oczy kolory oraz kompaktowe sprzęty można spotkać niemalże wszędzie. Ten trend zaczął wypierać cieszące się swojego czasu większym zainteresowaniem wszelkiej maści antyczne meble – niemniej jednak wciąż można się na nie natknąć, nawet we wspomnianych nowoczesnych aranżacjach. Dzieje się tak dlatego, że mimo iż większość antyków pasuje głównie do rustykalnego wystroju, to niektóre z nich równie dobrze sprawdzają się w nowoczesnych kompozycjach. Przyjrzymy się, czym kierować się przy wyborze antycznych mebli dla takiej aranżacji a także na co uważać.

Wystroje wnętrz składające się w sporej części z antyków odeszły do lamusa głównie dlatego, iż zaczęły być nie tylko bardzo kosztownym przedsięwzięciem, ale również dodają pomieszczeniu wyjątkowej ciężkości oraz kompletnie nie sprawdzają się w małych mieszkaniach. Nie oznacza to jednak, że takie sprzęty zostały całkowicie wyeliminowane ze stylizacji wnętrz – po prostu w większości nowoczesnych aranżacji, jeżeli antyki występują to jako pojedynczy obiekt, bądź to pełniący rolę uzupełnienia określonej kompozycji lub, wprost przeciwnie, stanowiący główny element wystroju, skupiający uwagę albo w inny sposób dominujący w pomieszczeniu – najczęściej są to wówczas pewne rodzaje mebli, jak komódki czy stoliki (odpadają zaś duże komody czy małżeńskie łoża – zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń), szczególnego rodzaju drobne dodatki czy też obrazy bądź wzorzyste tkaniny.

Unikalne kształty i oryginalne zdobienia są podstawą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę kierując się wyborem antycznego sprzętu – zwłaszcza pod kątem tego, w jaki sposób będzie wpasowywał się w ogólny wystrój nie tylko pokoju, ale też mieszkania. Wykorzystując różne nowoczesne rozwiązania jak kolorowe światła czy neonowe farby ścienne możemy niejednokrotnie stworzyć jedyną w swoim rodzaju, ale idealnie uzupełniającą się nawzajem kompozycję. Przy zakupie antycznych mebli należy jednak zwrócić uwagę na kilka innych aspektów a przede wszystkim sprawdzić czy nie istnieją jakieś ukryte wady. Źle podklejone nogi, zużyte wypełnienie czy nawet insekty i inne szkodniki należą do najczęściej spotykanych przykrych niespodzianek związanych z zakupem antyków – choćby z tego powodu powinniśmy unikać zamawiania antycznych mebli przez serwisy internetowe, przynajmniej jeśli nie sprawdzimy przedtem stanu przedmiotu osobiście.

Antyczny sprzęt może być też sprzedawany jako źle zakonserwowany bądź uszkodzony, na co wskazuje sam sprzedający, często oferując przy tym szczególnie atrakcyjną ceną bądź inne udogodnienia. Wówczas, jeśli mamy trochę więcej pieniędzy, możemy zdecydować się na taki krok i oddać zakupiony mebel do specjalisty, który odnowi przedmiot. W niektórych sytuacjach możemy jednak zrobić to samemu, wykorzystując wcale niedrogie przybory i zakładając, że mamy nieco wolnego czasu oraz chęci. Jeśli zakupiony sprzęt wymaga „tylko” gruntownego oczyszczenia to z powodzeniem poradzimy sobie działając na własną rękę – wykorzystać możemy w tym celu denaturat bądź specjalistyczne środki służące do czyszczenia drewna – na starych meblach nierzadko osadza się trudny do usunięcia w tradycyjny sposób twardy, ciemny brud, który przykrywa znajdującą się w dobrym stanie powierzchnię. Chwiejące się albo trzymające się „na słowo honoru” elementy sprzętu można natomiast unieruchomić i przytwierdzić do odpowiedniego miejsca przy pomocy kleju kostnego a popękaną farbę i lakier nałożyć samodzielnie, uprzednio pozbywając się starych warstw wykorzystując papier ścierny.

30 listopada, 2016

Dodaj komentarz