Aranżacja garderoby na poddaszu. 8 sposobów na funkcjonalne zaadaptowanie poddasza

Bardzo często nie mamy pomysłu na wykończenie poddasza i po prostu składujemy tam niepotrzebne przedmioty lub w ogóle z niego nie korzystamy. Istnieje jednak znakomity sposób na jego zagospodarowanie, a przy okazji rozwiązanie problemu z brakiem miejsca na ubrania. Możemy zaaranżować nasze nadprogramowe pomieszczenie na funkcjonalną garderobę, która ułatwi nam życie i będzie prezentować się wspaniale.

Praca z przestrzenią

Cała aranżacja będzie zależeć od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Zwykle poddasze nie jest zbyt duże, a niski strop i skosy są dodatkowym utrudnieniem. Dlatego warto postawić na jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie tego, co już mamy. Zamiast wstawiać dodatkowe szafy, lepiej zamontować półki, na przykład we wnęce lub pomiędzy dwiema ścianami. Miejsce pod ukośną ścianą znakomicie nadaje się na ustawienie szafek. Doskonałym rozwiązaniem zawsze będą meble na miarę, które możemy dopasować co do milimetra.

Miejsce na wszystko

Przemyślmy dokładnie jakie ubrania oraz dodatki posiadamy i w jaki sposób najlepiej je przechowywać. Jak najbardziej potrzebne będą wieszaki na koszule czy sukienki, szafki na bieliznę i spora ilość półek. Przyda się również specjalne miejsce na buty, na przykład lekko ukośne półki ze specjalnym progiem pod obcasy. Innym rozwiązaniem będą przezroczyste pojemniki na buty, idealnie dopasowane na przykład do wnęki lub półek. Pomogą one uporządkować nasze obuwie i pozwolą na szybkie znalezienie potrzebnej nam pary.

Nie tylko najpotrzebniejsze

Warto znaleźć w garderobie miejsce na ubrania i przedmioty, których na co dzień nie używamy. Grube kurtki i płaszcze, sprzęt sportowy jak narty czy rolki lub po prostu sezonowa garderoba, której aktualnie nie potrzebujemy też musi być gdzieś przechowywana. Najlepiej wygospodarować na takie przedmioty miejsce, do którego mamy trudniejszy dostęp, na przykład najwyższe półki. Dzięki temu nie będą one nam przeszkadzać, a w razie potrzeby będziemy doskonale wiedzieć, gdzie ich szukać.

Nowoczesne rozwiązania

Do małych przestrzeni przydadzą się najnowsze, minimalistyczne rozwiązania aranżacyjne. Wąskie, wysuwane półki zamontowane między dwiema innymi, mogą na przykład skrywać dodatkową przestrzeń i pomogą zaoszczędzić sporo miejsca. Przesuwane drzwi nie będą nam przeszkadzać, gdy otworzymy szafki, a dodatkowo mogą one pełnić jednocześnie funkcję dużego lustra. Szuflady otwierane za pomocą dotknięcia ułatwią nam poranne kompletowanie stroju.

Wyeksponuj dodatki

Dobrym pomysłem będą również szuflady zaprojektowane specjalnie do przechowywania pasków, krawatów, zegarków i biżuterii. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu wyściółki będziemy mieli pewność, że nie utracą one swojego kształtu i nic nie zgubimy wiedząc, gdzie dany dodatek ma swoje miejsce. Świetnym rozwiązaniem będą przeszklone blaty. Wystarczy wtedy spojrzeć na naszą kolekcję i wybrać pasujący element.

Odrobina luksusu

Szczęśliwi posiadacze większej przestrzeni mogą pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Toaletka z podświetlanym lustrem, wygodna pufa lub fotel na środku garderoby, albo manekin w stylu retro na pewno się przydadzą i pomogą w wyborze idealnej stylizacji.

Oświetlenie

Na wielu poddaszach znajdują się okna, jednak zwykle nie zapewniają one dużo światła. Są one niewielkie, umieszczone w nieodpowiednim miejscu, albo w ogóle ich nie ma. Dlatego należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się żarówki w ciepłym kolorze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego światła. Dzięki temu, dobierając ubrania będziemy wiedzieli czy faktycznie dobrze ze sobą współgrają. Ciekawym rozwiązaniem będą też lampki LED zamontowane w szafkach i przy półkach. Takie podświetlenie ułatwi nam poszukiwania elementów garderoby i będzie wyglądać efektownie.

Pięknie i funkcjonalnie

Niebagatelną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa wystrój. Możemy dopasować wszelkie kolory i dodatki do pozostałych pomieszczeń naszego domu lub stworzyć zupełnie odróżniającą się enklawę. Warto jednak postawić na materiały i barwy, które nie sprawią nam trudności przy sprzątaniu. Doskonale sprawdzi się tu na przykład ciemne drewno, metal czy kamień, na których nie będzie widać kurzu i zabrudzeń.

2 sierpnia, 2019

Dodaj komentarz