Aranżacja łazienki o dużej powierzchni

Aby odpowiednio zoptymalizować przestrzeń w przypadku, gdy posiadamy w naszym domu bądź mieszkaniu dużą łazienkę, możemy mieć do czynienia z niemałym kłopotem. Pamiętając jednak o kilku całkiem prostych wskazówkach, łatwo jest uczynić z łazienki o sporej powierzchni bardzo przytulne miejsce i niemal w całości wykorzystujące nawet bardzo duży metraż. Duża powierzchnia pozwala nam wykreować nie tylko wymarzony domowy salon kąpielowy, ale również SPA oraz wiele innych.

Istnieje mnóstwo różnych możliwości aranżacyjnych: możemy zdecydować się nie tylko na niejako klasyczny w takich przypadkach jednoczesny montaż wanny oraz prysznica, ale również wyposażyć wnętrze w bardzo komfortowy fotel – warto jednak zastanowić się czy umieszczenie zbyt dużej ilości sprzętów nie obedrze łazienki z przytulnego charakteru, tak więc już podczas samego projektowania wnętrza będziemy musieli spędzić trochę czasu myśląc, zarówno jakie urządzenia chcemy zakupić i umieścić w łazience, jak również, w jaki sposób oraz w którym miejscu.

Bez wątpienia sztandarową zaletą łazienek o dużej powierzchni jest możliwość wydzielenia dwóch stref w ich wnętrzu: możemy, przykładowo, zdecydować się na strefę ściśle przeznaczoną do kąpieli oraz innych „zabiegów”, jak też zorganizować sobie w drugiej strefę o wypoczynkowym charakterze. W przypadku „mokrej” strefy, w której montuje się przede wszystkim takie sprzęty, jak umywalka czy prysznic, należy zadbać o to, aby zachować jak najwyższy poziom higieny stosując rozmaite dostępne rozwiązania – materiały i systemy utrudniające powstawanie grzybów czy niszczenie przedmiotów; bardzo duże znaczenie będą miały także w tym przypadku sprzęty odporne na wilgoć oraz regularny kontakt z wodą. W kwestii sprzętów wypoczynkowych mamy nieco szersze pole do popisu: tak w kwestii wyboru samych sprzętów, jak również materiałów – możemy zdecydować się na drewno, nadające ciepły klimat pomieszczeniu, przez odpowiednio wykończony surowy beton aż po wszystkim dobrze znane ceramiczne płytki. Swoisty dualizm wystroju może dać niepowtarzalny efekt wizualny.

Samo istnienie dwóch stref w znaczącym stopniu podnosi komfort korzystania z przestronnej łazienki, a to dzięki możliwości rozgraniczenia sprzętów wykorzystywanych często, od tych, z których korzystamy raczej sporadycznie – czyli wypoczynkowych.

Truizmem jest, że duża powierzchnia łazienki daje większe możliwości jej aranżacji ze względu na to, iż można zainstalować w niej po prostu większą liczbę sprzętów. W przypadku strefy przeznaczonej do kąpieli może to w znacznym stopniu uprzyjemnić oraz ułatwić korzystanie z niej, gdy domownicy posiadają niejednolite preferencje codziennej higieny. Zastosowanie znajdują tu przede wszystkim takie rozwiązania, jak na przykład montaż dwóch umywalek, co pozwala korzystać z łazienki kilku osobom – dajmy na to, panowie mogą się ogolić, zaś panie przygotować makijaż. Bez względu na liczbę domowników można także w „mokrej” strefie zdecydować się też na wyposażenie sedesu w deskę z antybakteryjnym pokryciem oraz bidetu. Niegłupie są również stelaże podtynkowe, które stosuje się najczęściej do montażu ceramiki podwieszanej – pozwalają one na korzystanie z nich jako bardzo praktycznych półek, na których możemy umieszczać wszelkiego rodzaju akcesoria łazienkowe. Można także pokusić się o montaż znacznie większej niż w przeciętnej łazience kabiny prysznicowej – ponadto większość takich „okazów” wyposażona jest dodatkowo w kolumny natryskowe pozwalające wybrać poziom intensywności natrysku, a także wiele innych rozwiązań, jak na przykład szeroko rozumiany masaż wodny, poprawiających komfort korzystania z łazienki.

Z kolei wyposażając strefę „suchą”, możemy sobie zorganizować domowe SPA, wcale nie odbiegające swoją funkcjonalnością i możliwościami „komercyjnej” wersji. Możemy znaleźć bardzo przydatne wyposażenie, które pozwoli nam przeprowadzać rozmaite zabiegi pielęgnacyjne i rzeczywiście zrelaksować się po męczącym dniu. To właśnie w sferze suchej powinniśmy umieścić wannę, najlepiej elegancką i słusznych rozmiarów. Obecnie największą popularnością cieszą się głównie wszelkiej maści modele wolno stojące, nierzadko wyposażone w rozmaite ozdoby i w najróżniejszych, przyciągających uwagę kształtach. Armatura powinna być również dobrana odpowiednio do tego rodzaju wanny – najlepsze są baterie podłogowe, odznaczające się swojego rodzaju smukłością bądź tak zwana armatura kilkuotworowa, montowana najczęściej z brzegu wanny umożliwiając do niej łatwy dostęp. Często armatura posiada również możliwość przełączenia tradycyjnego strumienia wody na natrysk, który znacząco podwyższy nasz komfort kąpieli. Strefę suchą warto także wyposażyć w wygodny fotel bądź krzesło, które możemy z kolei wykorzystać przy zabiegach pielęgnacyjnych.

Przygotowując aranżację dużej łazienki, nie wolno również zapomnieć o najprzeróżniejszych zabiegach i rozwiązaniach optycznych, które możemy wykorzystać dla własnego, niejednokrotnie podkreślanego tutaj komfortu. Zastosowanie glazury mozaikowej, czyli w postaci malutkich elementów, w wykończeniu ścian oraz podłóg daje unikalny, przytulny efekt. Ciekawie prezentuje się również zastosowanie kontrastu – na przykład poprzez wykorzystanie materiałów w ciemnej kolorystyce szarości, brązów oraz czerni możemy uzyskać naprawdę niesamowity efekt łącząc je z jasnymi elementami.

16 maja, 2016

Dodaj komentarz