Aranżacja małego mieszkania – jak optycznie je powiększyć?

Małe mieszkania cieszą się dzisiaj ogromną popularnością, przede wszystkim z racji stosunkowo niskich cen ich sprzedaży. Małe może być przytulne i wygodne, ale jednocześnie potrafi być problematyczne w przypadku aranżacji. Największym problemem jest dość niewielka ilość „przestrzeni życiowej”, która pozostaje nam po wypełnieniu wszystkiego meblami. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym będzie można takie mieszkanie optycznie powiększyć.
Im więcej luster, tym lepiej
Zabierając się za aranżację mieszkania, warto pomyśleć o możliwie dużej ilości luster. To jeden z najlepszych trików optycznego powiększenia przestrzeni, który popularnie stosowany jest obecnie chociażby w windach. Lustra na ścianach, czy jako zamiennik standardowego frontu szafy, nie tylko optycznie powiększą nam małe mieszkanie, ale także uczynią je bardziej rozświetlonym, mniej klaustrofobicznym.
Warto postawić na meble o lekkiej konstrukcji
Aby nieco swobodniej czuć się w swoim małym mieszkaniu, warto do jego aranżacji wykorzystywać meble o stosunkowo lekkiej konstrukcji. Nie tyle chodzi o ich wagę, co o formę samego wykonania. Przeszklone ławy, fotele na małych nóżkach, półki i szafy z konstrukcją ramową…to tylko przykłady mebli, które optycznie powiększą przestrzeń w małym mieszkaniu.
Dobre wykorzystanie przestrzeni
Życie w niewielkim mieszkaniu będzie przyjemniejsze, jeśli dobrze rozplanujemy rozmieszczenie wszystkich elementów. W takich pomieszczeniach warto wykorzystywać do granic możliwości ściany. Zamiast kupować szafki wychodzące na pół pokoju, lepiej stosować wiele mniejszych, podwieszanych szafeczek i półek, montując je nawet tuż pod sufitem.
Jasne kolory to najlepsze rozwiązanie przy małym mieszkaniu
Jeszcze przed samym meblowaniem dobrze jest również rozważyć pomalowanie całego mieszkania na w miarę jasne, stonowane barwy. Dzięki temu wnętrze staje się optycznie większe, zachęca do spędzenia w nim czasu i sprawia, że nie czujemy się przytłaczani przez ściany. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w niektórych miejscach pokusić się o ciemniejsze wstawki.
Ogranicz ilości zacienionych miejsc w mieszkaniu
Na koniec pozostaje nam jeszcze zabawa sztucznym światłem. Małe mieszkanie potrafi szczególnie mocno przytłaczać po zmroku, kiedy nie dociera do niego już naturalne światło. Oświetlenie mieszkania najlepiej rozplanować w taki sposób, aby niwelować wszelkie cienie w zakamarkach. Im lepiej rozświetlimy całą przestrzeń, tym lepiej będziemy się w niej czuli.

7 kwietnia, 2018

Dodaj komentarz