Aranżacja małego wnętrza

142606601181471200Wielu z nas mieszka w blokach, gdzie pomieszczenia są małe, a przez to nieustawne lub trudniejsze do aranżacji niż większe powierzchnie. Obecnie do dyspozycji mamy wiele prostych i praktycznych rozwiązań, gdzie meble mogą jednocześnie być ładne i praktyczne.

Zawieszanie półek czy obrazów nie musi kojarzyć się z wierceniem w ścianach, a położenie nowych paneli czy tapet nie jest wyzwaniem nieosiągalnym dla zwykłego człowieka. O czym należy wiedzieć przy aranżacji małego wnętrza?

Barwy ścian

Sprytne rozplanowanie przestrzeni może pomieścić naprawdę wiele. Istnieje wiele sztuczek, które mogą sprawić, że optycznie nasz pokój będzie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. Przy malowaniu ścian warto użyć barw jasnych i stonowanych, które sprawią, że nasza kuchnia czy salon wydadzą się przestronniejsze, ale i cieplejsze – będziemy się w nich czuć komfortowo i przyjemnie. Bezwzględnie należy wykluczyć barw farb i tapet w kolorach czerwony, fioletowych czy czarnych, które kojarzą się z agresją i są po prostu przytłaczające. Unikajmy również ciemnych odcieni niebieskiego i szarego – te kolory są zimne, choć optycznie zwiększają powierzchnie. Postawmy na barwy neutralne: biel, jasny beż czy gołębie szarości, wówczas nasza sypialnia wyda nam się znacznie przestronniejsza niż jest. Niewskazanych kolorów należy unikać tapetach czy farbach na ścianach, jednak swobodnie można je łączyć jako dopełnienie wystroju wnętrza.

Światło

Aby nasze pomieszczenie wydawało się większe, należy zamontować odpowiednie oświetlenie. W tym celu zainstalujmy kinkiety, punktowe lampy halogenowe lub zestawy diodowe. Można również skupić uwagę światła na wybranym punkcie – półce czy wnęce w pomieszczeniu. Unikajmy umieszczania np. żyrandola w jednym punkcie po środku, gdyż sprawi to, że pomieszczenie nie będzie odpowiednio oświetlone i wyda się przytłaczające. Rozstawianie wielu lamp po pokoju również nie wpłynie odpowiednio na przestronność pokoju i bardziej zagraci pokój niż doda mu uroku.

Optyka pomieszczenia

Trikiem, który wpływa na optykę odbierania pomieszczenia przez człowieka jest wprowadzenie kilku elementów w mieszkaniu. Efekt trójwymiarowości da nam powieszenie lub ustawienie lustra. Należy je tak ustawić, aby w odbiciu widoczny był kluczowy element naszego wystroju w pokoju. Wąskie pokoje i przedpokoje można uatrakcyjnić za pomocą fototapet. Przy ustawianiu mebli warto zwrócić na ich ułożenie – ustawiajmy obok siebie meble podobnej wysokości. Ważne są również okna, które lepiej odsłonić, wprowadzają one wówczas światło do pomieszczenia oraz optycznie je powiększają.

Przechowywanie rzeczy

Każdy z nas ma wiele rzeczy, które ze względów sentymentalnych przechowuje w domu, a te zagracają nasze pomieszczenie. Wiele książek, płyt, ubrań czy prezentów trudno umieścić w małym mieszkanku, ciężko też nam je wyrzucić, nie chcemy również pochować ich w piwnicy, do tego dochodzą funkcjonalne sprzęty, których nie chcemy trzymać na wierzchu (na przykład odkurzacz, deska do prasowania czy suszarka na pranie) co wówczas najlepiej zrobić? Warto kupić szafę, w której zmieścimy wiele rzeczy i uda się ją umieścić we wnęce mieszkania lub w przedpokoju. Wiele drobiazgów można postawić na szerokich półkach, które można zamontować na ścianie lub najlepiej nad drzwiami. Idealnym sposobem jest wykorzystanie ozdobnych kartonów lub pudełek, które łatwo pochować lub nawet mogą być na wierzchu, będąc elementem dekoracyjnym naszego pokoju. Jeśli mamy rzeczy, których nie chcemy wyrzucić, a zalegają w szafie – przenieśmy je do puf, które są z jednej strony dość pakowne, a z drugiej użytkowe (można na nich siadać). To samo zróbmy z dużym prostokątnym zamykanym koszem – przechowa nasze rzeczy i może stać się również stolikiem. Książki umieśćmy na regałach, które mogą być za zasłonami lub postawmy regał w taki sposób, aby można było z jednej i drugiej strony umieszczać na nim książki, wówczas zmieści się na nim dwa razy więcej pozycji literackich niż w klasycznym wariancie – regał nie może mieć wówczas przyczepionej z tyłu dykty.

Nieużywane na co dzień walizki schowajmy pod łóżkiem lub połóżmy głęboko na szafie. Niewiele miejsca zajmie rozkładany stół, który tylko na wyjątkowe okoliczności trzeba będzie rozkładać, a tak zajmie mało miejsca. Meble i dodatki nadające się do małych wnętrz, można znaleźć w sklepie stacjonarnym i internetowym Le PUKKA (http://www.lepukka.pl/).

12 marca, 2015

Dodaj komentarz