Aranżacja małej łazienki

Podczas aranżowania małej łazienki musimy pamiętać o pomieszczeniu wszelkich niezbędnych sprzętów oraz o zastosowaniu zabiegów, które optycznie powiększą to pomieszczenie.

Sprzęty niezbędne w małej łazience
Wyposażanie takiej łazienki powinniśmy zacząć od zaplanowania, co dokładnie musi się w niej zmieścić. Musimy być przygotowaniu na konieczność kompromisu i rezygnację z niektórych elementów. Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele urządzeń specjalnie zaprojektowanych do małych łazienek. Warto zastanowić się nad pralka ładowaną od góry, wiszącymi szafkami zamiast stojących regałów czy nad mniejszą umywalką dostępną w linii Koło Primo, Koło Varius i Koło Quattro. Przy małej łazience zwykle dobrym wyjściem okazuje się umieszczenie kabiny prysznicowej zamiast wanny. Można tez połączyć te dwie funkcje i zainstalować małą wannę wraz z parawanem.

Urządzenia łazienkowe w wersji mini
Obecnie liczni producenci proponują nam ceramikę, specjalnie zaprojektowaną do niewielkich łazienek. Przykładem może być firma Koło. Ceramika przez nią produkowana pomimo mniejszych rozmiarów nie traci na funkcjonalności i równocześnie wykonana jest w nowoczesnych, bardzo ciekawych modelach.
Kabina prysznicowa w małej łazience powinna być przeźroczysta, wykonana z cienkiego materiału na przykład model Koło Niven a najlepiej o owalnym kształcie jak w przypadku modelu Koło Akcent. W małej łazience nie warto instalować ścianek działowych, gdyż będą one tworzyć wrażenie jeszcze większej ciasnoty. Jeśli chcemy mieć wannę dobrze jest wybrać asymetryczną. Występują one obecnie w bardzo wielu kształtach i z powodzeniem można znaleźć taką, które będzie zajmowała niewiele miejsca. Kolor wanny również ma znaczenie, najlepiej wybierać jasne barwy. Aby zyskać dodatkową przestrzeń dobrze jest zainstalować toaletę podwieszaną Koło Ego oraz Koło Style lub też narożny kompakt.

Półki i schowki
Wszelkie szafki i półki są bardzo istotne w małej łazience. Aby jej dodatkowo nie przytłaczać powinniśmy dbać o to, aby wszelkie przybory i ręczniki były pochowane. Na ścianie należy koniecznie zamontować grzejnik drabinkowy, na którym będziemy mogli zawieszać ręcznik. Warto również pomyśleć o sufitowej suszarce na bieliznę oraz wieszakach ściennych składanych.

Optyczne powiększanie przestrzeni
Efekt większej łazienki możemy uzyskać także instalując na przeciwległych ścianach lustra o dużych powierzchniach. W małych łazienkach należy unikać stosowania ciemnych kolorów, nadmiaru elementów ozdobnych a także płytek o dużych wymiarach. Najlepiej prezentują się kafle w jasnych kolorach. Aby uzyskać optyczny efekt przestrzeni warto zastosować ponadto kolory takie jak: błękit, zieleń i fiolet. Bardzo istotne jest także oświetlenie. Ideałem jest zastosowanie oświetlenia dziennego, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Jeśli rozkład pomieszczeń na to pozwala dobrze jest w ścianie łazienki stworzyć okno wewnętrzne, wykonane z luksferów. Można w ten sposób uzyskać dużo światła. Wybierając oświetlenie powinniśmy pamiętać by intensywnie oświetlić lustro nad umywalką a w pozostałej części łazienki zastosować oświetlenie punkowe o zmiennym natężeniu.

23 września, 2014

Dodaj komentarz