Aspekty zdrowotne doboru odpowiedniego oświetlenia

Oświetlenie jest bez wątpienia jednym z podstawowych elementów wystroju każdego pomieszczenie i ma ono szereg zastosowań: praktyczne – oczywiste, umożliwiając widzenie w pomieszczeniu, gdy światła zewnętrznego jest niewystarczająco, jak też pozwala niekiedy całkowicie zmienić ogólne wrażenia płynące z użytkowania mieszkania. Jak się okazuje, światło oraz odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, również psychiczne. Wynika to z tego, że organizm ludzki działa według zegara biologicznego opartego na kortyzolu, czyli hormonie odpowiedzialnym za aktywność człowieka. „Tradycyjnie”, czyli u przeciętnie funkcjonującego człowieka najwyższy poziom kortyzolu występuje rano i systematycznie spada a wieczorem ustępuje w działaniu melatoninie, która ma za zadanie przygotować organizm do snu.

Człowiek powinien funkcjonować w środowisku, w którym średnie natężenie światła wynosi około 4000 luksów, przynajmniej przez jakiś czas. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednio silnego oświetlenia – dzięki niemu nawet w długie zimowe wieczory, gdy Słońce szybciej zachodzi, możemy utrzymać odpowiedni poziom produktywności. 4000 luksów można osiągnąć już przy pierwszej lepszej lampie, choć warto zainteresować się możliwością instalacji regulowanego oświetlenia, które możemy dostosować do naszego cyklu dobowego. Brak odpowiednio silnego oświetlenia objawia się najczęściej ogólnym spadkiem koncentracji i „nieuzasadnioną” sennością. Tak więc jeśli często nie czujemy się najlepiej oraz dokuczają nam wymienione objawy, problem może leżeć właśnie w niewystarczającej ilości światła.

Jednym z lepszych rozwiązań są lampy wykorzystujące diody LED – występujące w ramach całego systemu oświetlenia może zmieniać kolor, co jeszcze dodatkowo pozwala wpłynąć na zdrowie: światło białe najlepiej sprawdza się, gdy wykonujemy w domu prace biurowe lub inne wymagające koncentracji, gdyż ta barwa pobudza nas do działania, natomiast, gdy kładziemy się do snu najlepsze będzie delikatne oświetlenie w ciepłym kolorze, choć równie dobrze spełnia się odpowiednio przygaszone światło białe. Obecnie, większość sprzętu oświetleniowego jest dostosowana do różnych zdrowotnych wytycznych, tak więc nie musimy się specjalnie zastanawiać nad wyborem określonego produktu – jeśli mamy jakieś wątpliwości z pewnością pomoże nam albo obsługa sklepu albo po prostu zainteresowanie się aspektami technicznymi lampy. Musimy jednak pamiętać, aby umieścić lampę w odpowiednim miejscu w pomieszczeniu – postawiona zbyt daleko nie będzie zupełnie spełniała swojej roli, zaś zbyt blisko – rozpraszała uwagę i może także zaszkodzić wzrokowi. Gdy korzystamy natomiast z światła sufitowego, powinniśmy upewnić się, że będzie padać, przynajmniej częściowo, na nas, a nie całkowicie znajdować się za naszymi plecami.

19 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz