Beton architektoniczny – rozwiązanie idealne?

Beton architektoniczny to coraz częściej wykorzystywane w budownictwie rozwiązanie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale również architektoniczne, sprawdzające się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, zarówno w przestrzeni publicznej, jak też budownictwie mieszkaniowym. Beton wybierany jest chętnie ze względu na to, że gdy zostanie połączony z najnowszymi technologiami w budownictwie, doskonale uszczelnia powierzchnie i chroni je przed korozją.

Beton zwłaszcza dobrze sprawdza się w środowiskach narażonych na działanie słonej wody – jest to jeden z jego atrybutów, który sprawia, że często wykorzystuje się go w różnego rodzaju zabudowie nadmorskiej i przybrzeżnej, jak również przy montażu elewacji nadwodnych mostów i innej, podobnej zabudowy. W przestrzeni publicznej, z którą mamy do czynienia na co dzień, beton architektoniczny znajduje zastosowanie na parkingach i placach – są to miejsca dosyć „intensywnie” użytkowane, tak więc w cenie jest wytrzymałość, która cechuje beton. W domowej zabudowie materiał ten najczęściej używany jest w ogrodach, jak również przy wznoszeniu podjazdów czy schodów.

Podsumowując tę część, beton architektoniczny to wysokojakościowe rozwiązanie, które ponadto charakteryzuje się długotrwałym utrzymywaniem swojego koloru; jest odporny na większość czynników atmosferycznych, nawet przy ich bardzo intensywnym oddziaływaniu, dobrze znosi wszelkiej maści naciskanie, uderzenia i nie najgorzej radzi sobie z rozciąganiem. Beton nie wymaga też szeroko zakrojonej pielęgnacji, co nie przeszkadza mu w utrzymywaniu swoich walorów estetycznych.

Dzisiejsze sklepy budowlane oraz oferujące asortyment wystroju wnętrz i ogrodów mają spory wybór nie tylko rodzajów betonu architektonicznego, ale również produktów wykonanych z tego materiału, jak na przykład ławki, płyty donice czy elementy służące do stworzenia ogrodzenia. Beton szczególnie dobrze komponuje się, gdy wykorzystamy go z liczną małą architekturą: grillami ogrodowymi czy niewielkimi fontannami.

Warto przyjrzeć się też wspomnianym rodzajom betonu architektonicznego, a zwłaszcza tak zwanemu betonowi płukanemu. W wyglądzie cechuje go odsłonięta warstwa żwirów oraz grysów marmurowych – ma to nie tylko wpływ na jego cechy charakterystyczne, jak zwiększona odporność na ścieranie czy zminimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się, ale również tworzy dobrze znany, przyjemny dla oka wzór elementów z niego wykonanych. Dzięki temu beton płukany to świetne rozwiązanie dla schodów domowych czy wykorzystywanych w miejscach publicznych – zapewnia nie tylko bezpieczeństwo użytkowników, ale cechuje go również szczególna trwałość i łatwość w pielęgnacji.

29 września, 2016

Dodaj komentarz