Beton dekoracyjny – surowy, ale stylowy

Beton nie tylko jako materiał budowlany, ale również jako tzw. beton architektoniczny przeżywa obecnie swój renesans w wystroju współczesnych wnętrz. Coraz częściej jest traktowany nie jako relikt przeszłości, ale uniwersalny i elegancki materiał dekoracyjny z powodzeniem wykorzystywany w aranżacji pomieszczeń w niemal każdym stylu, choć najlepiej sprawdza się w wystrojach industrialnych oraz minimalistycznych.

Wspomniany beton architektoniczny, wykorzystywany w dekoracji, odznacza się przede wszystkim charakterystyczną gładką powierzchnią i walorami surowej estetyki, ale jednocześnie posiada właściwości „normalnego” betonu – jest wytrzymały i odporny, między innymi, na zgniatanie czy ścieranie. Różnego rodzaju elementom wykonanym z betonu architektonicznego można także nadawać, w procesie produkcji, niemal dowolny kształt i fakturę, choć najczęściej spotykane są wciąż geometryczne kształty jak kwadrat czy prostokąt o gładkiej bądź porowatej powierzchni.

Pomieszczenia udekorowane betonowymi płytami na ścianach posiadają specyficzny, oryginalny charakter. Są wyraziste w swojej estetyce, a przy tym stylowe i minimalistyczne, zwłaszcza jeśli beton uda nam się odpowiednio zestawić z meblami oraz wszelkimi dodatkami. Pod tym względem mamy zasadniczo dwie możliwości: możemy zdecydować się na utrzymanie minimalistycznej, betonowej stylistyki albo spróbować przełamać charakterystyczną szarość i surowość prezentowanego dzisiaj materiału. Sam beton architektoniczny możemy z powodzeniem wykorzystać w każdym pomieszczeniu: od łazienki, przez kuchnię, po salon.

Z betonem architektonicznym dobrze współgrają rozmaite naturalne materiały, pastelowe kolory oraz duża ilość światła w pomieszczeniach. Świetnie sprawdzają się również rośliny, które uzupełniają efekt stworzony przez betonowe, surowe płytki. Aby uczynić wnętrza bardziej przytulnymi możemy z kolei wykorzystać w tym celu różnorakie drewniane elementy wystroju, jak panele podłogowe czy meble w naturalnych barwach.

26 marca, 2019

Dodaj komentarz