Biblioteczka w domu – jak ją stylowo urządzić?

W dzisiejszych czasach Internet, e- i audiobooki mogą stanowić niemałą konkurencję dla tradycyjnych papierowych książek. Na szczęście dla wielu osób to nie to samo, co pachnące świeżym drukiem kartki papieru. Jedyną „wadą” książek jest to, że zabierają więcej miejsca. Istnieje na szczęście wiele sposobów na stworzenie idealnej aranżacji domowej biblioteczki.

Regał to podstawa

Książki leżące na podłodze lub przypadkowych stolikach, przekładane z miejsca na miejsce szybko się niszczą, zagracają naszą przestrzeń i wyglądają nieestetycznie. Dlatego należy zadbać dla nich o specjalny kąt. W dużych mieszkaniach z łatwością uda nam się wygospodarować na ten cel całą ścianę lub nawet pokój. Wypełnione po brzegi literaturą półki, od sufitu do podłogi, wyglądają zjawiskowo. Przemyślmy jednak, po które książki będziemy sięgać najrzadziej (umieśćmy je najwyżej), a po które częściej (te powinny znaleźć miejsce na półkach, które są łatwo dostępne). Możemy ewentualnie zainwestować w specjalną drabinkę lub schodki.

W małych pomieszczeniach również da się znaleźć dobre miejsce na biblioteczkę. Idealnym rozwiązaniem będą w tym przypadku meble na miarę. Narożne regały zaoszczędzą sporo przestrzeni i pomieszczą dużo książek. Warto wykorzystywać istniejące już w naszym mieszkaniu wnęki i schowki. Regał pod schodami lub parapetem nie tylko nie będzie zawadzał, ale dodatkowo upiększy te zakamarki. Meblościanka stworzona z półek może posłużyć jako dodatkowa ściana, tworząca nadprogramowy pokój. Weźmy też pod uwagę różną wysokość grzbietów i zdecydujmy się na kilka półek o większych rozmiarach.

Możemy również puścić wodze wyobraźni i stworzyć z półek niesamowite kształty i układy, na przykład zamontować je pod kątem ostrym lub zaaranżować w jakąś figurę geometryczną, jak chociażby okrąg. Ciekawym pomysłem jest otoczenie półkami okna. Efekt wizualny takiego rozwiązania zwala z nóg. Jeśli mamy możliwość, możemy również przekształcić szeroki parapet w wygodne siedzisko, na którym będziemy mieli zapewnione naturalne światło do czytania.

Oświetlenie, które dodaje klimatu

Przy czytaniu trzeba pamiętać o własnym zdrowiu i komforcie. Jeśli będziemy czytać w ciemnościach, szybko nadwyrężymy wzrok. Dlatego warto obok ulubionych powieści ustawić na półce lampkę. Będzie ona nie tylko praktyczna, ale może również stanowić piękną dekorację, a nawet podpórkę do książek. Niezwykle przydatna będzie również mała przenośna latareczka, którą dzięki specjalnemu zaciskowi będziemy mogli przytwierdzić do regału lub stolika.

Fantastyczny efekt zapewni nam podświetlany regał. Zamontowane wewnątrz listwy z lampkami LED podkreślą nasze zbiory, przyozdobią pokój i wizualnie go powiększą. Najlepiej postawić na ciepłe światło, które sprawi, że we wnętrzu od razu zrobi się przytulniej.

Jak organizować książki na półce?

Wszystko zależy od naszego indywidualnego gustu i wystroju danego pomieszczenia. Warto jednak zaczerpnąć nieco inspiracji. Już same książki mogą stanowić dekorację pokoju. Możemy zaaranżować ich ustawienie w bardzo tradycyjny sposób, na przykład ustawić je od największej do najmniejszej lub alfabetycznie według nazwisk autorów. Możemy również puścić wodze wyobraźni i stworzyć z grzbietów chociażby falę lub pozorny chaos. Niektóre, szczególnie ważne dla nas tytuły możemy wyróżnić, ustawiając je przodem do siebie.

Zwracając uwagę na kolor okładek, możemy ułożyć ciekawe, barwne kolaże. Praktycznym, ale też gustownym pomysłem jest wykonanie własnych papierowych okładek. Możemy w ten sposób ujednolicić naszą kolekcję, dopasować gamę kolorów do stylu wnętrza i ukryć ewentualne braki w książkowych seriach lub nieatrakcyjne oprawy.

Obok książek na półkach mogą znaleźć się rozmaite przedmioty, które uświetnią nasz regał. Doskonałym przerywnikiem i wypełniaczem pustych miejsc są sześcienne donice z kwiatami lub szklane wazony. Minimalistyczne kryształy, szczególnie pasujące do ciemnego drewna, nadadzą wnętrzu elegancji. Między tomami możemy również ustawić ramki ze zdjęciami i rodzinne pamiątki, które ocieplą domową atmosferę.

24 czerwca, 2019

Dodaj komentarz