Blaty kuchenne – przegląd dostępnych materiałów

Podczas procesu projektowania kuchni należy nie tylko uwzględnić aspekt estetyczny zabudowy oraz kwestię rozmieszczenia poszczególnych mebli. Trzeba przede wszystkim zainwestować w solidne materiały, które po wielu latach nadal będą znakomicie służyły. Oto krótki przegląd dostępnych na rynku materiałów.

Na jakie cechy blatu kuchennego warto zwrócić uwagę?

Wybór blatu to ważna decyzja podczas wykańczania bądź remontu kuchni. W końcu to najczęściej wykorzystywana przestrzeń w kuchni. To na nim przygotowywane są składniki, które trafiają później na patelnię lub do garnka. Na pierwszym miejscu należy zatem postawić na wytrzymałość. Drugim aspektem jest faktura materiału. Resztki jedzenia nie mogą przedostawać się w drobne szczeliny, ponieważ na takim blacie zawsze trudno będzie utrzymać porządek. Warto więc wybierać gładkie powierzchnie, które wystarczy przetrzeć mokrą szmatką po zakończeniu gotowania.

Kwestia użyteczności jest oczywiście podstawowa. W następnej kolejności do głosu dochodzi osobisty gust użytkownika kuchni. Szeroki wachlarz wyboru spośród rozmaitych materiałów pozwala przebierać chociażby między różnymi wariantami kolorystycznymi. I to nawet w obrębie jednego tworzywa. To ważne, gdy komuś zależy na utrzymaniu spójności stylistycznej między kuchnią a pozostałymi pomieszczeniami.

Kamienne blaty kuchenne

Przegląd warto zacząć od najtrwalszego materiału. Blaty z kamienia to jednocześnie jedno z najdroższych rozwiązań, lecz jakość zawsze ma swoją cenę. Ich solidność wynika z jednolitej struktury i grubości kamienia. Najchętniej wykorzystywanym w kuchni materiałem jest bazalt, porfir oraz granit. Majestatyczny wygląd wzbudza podziw, dzięki czemu blaty kamienne polecane są do zamontowania w eleganckich mieszkaniach i apartamentach. Dodatkową zaletą kamienia jest niezwykle gładka powierzchnia. Na uwagę zasługuje również fakt, że w ten rodzaj materiału nie wsiąka woda.

Blaty kuchenne z drewna

Osoby stawiające na naturalne materiały w otoczeniu, powinny rozważyć zamówienie drewnianego blatu na wymiar od doświadczonego stolarza. Współczesne możliwości technologiczne umożliwiają stworzenie powierzchni, która jest odporna na zabrudzenia i zniszczenie. Trzeba jednak pamiętać o regularnym impregnowaniu drewna, aby blat służył użytkownikom przez wiele lat. Zaletą tego materiału jest możliwość dowolnego kształtowania w procesie obróbki, dzięki czemu nowoczesna kuchnia zyskuje nie tylko funkcjonalną powierzchnię roboczą, ale także finezyjną ozdobę przestrzeni.

Stalowe blaty kuchenne

Interesującą propozycją jest wybór blatów kuchennych ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj kojarzą się z zapleczem gastronomicznym restauracji, lecz obecnie są chętnie montowane także w kuchniach indywidualnych użytkowników. Głównym atutem jest prostota utrzymania czystości powierzchni oraz wysoka odporność na wilgoć i zarysowania. Rozwiązanie jest polecane do zastosowania w modernistycznych kuchniach o minimalistycznym charakterze.

Inne dostępne rozwiązania

To oczywiście wybrane przykłady nowoczesnych blatów kuchennych. Warto do tej listy dodać także powierzchnie wykonane z kompozytu, popularnej płyty laminowanej oraz blaty z hartowanego szkła. Nie ulega zatem wątpliwości, że każdy może wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni oczekiwania i dopasuje się do unikalnych potrzeb użytkowników kuchni.

5 grudnia, 2019

Dodaj komentarz