Błędy przy wyborze rolet do domu – które modele rolet będą najbardziej praktyczne?

Rolety okienne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych zasłon. Nie tylko chronią przed słońcem, ale również są praktyczną i estetyczną ozdobą każdego wnętrza. Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć przy wyborze rolet do naszego mieszkania lub domu, aby mieć pewność, iż będą optymalnie dopasowane do naszych potrzeb oraz rodzaju pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane.

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta rolet okiennych. Różnią się one od siebie nie tylko budową, a co za tym idzie – rodzajem montażu, ale również wzornictwem i rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu?

Dopasujmy rolety do naszych potrzeb

Przede wszystkim nie popełnijmy podstawowego błędu i nie dokonujmy wyboru pod wpływem emocji lub opinii znajomych. Zastanówmy się raczej, jakie są nasze oczekiwania oraz jaką podstawową rolę mają spełniać rolety w danym pomieszczeniu.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcemy, aby rolety zapewniały nam całkowite zaćmienie i ochronę przed słońcem, czy może bardziej zależy nam na tym, żeby mieć możliwość elastycznej regulacji dopływu światła?

Rolety zaciemniające w 100%, wykonane z podgumowanego, nieprzepuszczającego promieni słonecznych materiału, z całą pewnością sprawdzą się w sypialni – zwłaszcza usytuowanej od strony południowej oraz wnętrzach, które szybko się nagrzewają, na przykład tych, znajdujących się na poddaszu.

Jeśli jednak spędzamy w nasłonecznionym pomieszczeniu sporo czasu za dnia, postawmy na bardziej wszechstronne rolety dzień noc. Dzięki nim zapewnimy sobie zarówno odpowiednie zaciemnienie w nocy lub podczas poobiedniej drzemki, jak i uzyskamy ochronę przed słońcem, przy zachowaniu optymalnej jasności w pomieszczeniu. Wystarczy odpowiednio przesunąć pasy materiału, aby ustawić pożądaną ilość światła dziennego wpadającego do wnętrza, bez konieczności podnoszenia rolet.

Zapytajmy o radę ekspertów

Niestety często zdarza się, że wybieramy kolor rolet spontanicznie, ulegając chwilowej modzie. W mocno nasłonecznionych pomieszczeniach montujemy osłony okienne w ciemnym kolorze, który co prawda lepiej blokuje światło, ale równocześnie szybciej ulega nagrzaniu, co niekorzystnie może wpłynąć na temperaturę w mieszkaniu lub domu. Zdecydowanie lepiej byłoby w takiej sytuacji posłuchać rad ekspertów i zakupić rolety wykonane z jasnego, a zarazem grubego materiału.

Nie decydujmy się także na rolety w takim samym kolorze jak ściany danego pomieszczenia. Wnętrze, zamiast zyskać charakter, może sprawiać wrażenie monotonnego, pozbawionego wyrazu. Jeśli zależy nam jednak na tym, aby mimo wszystko zastosować zbliżoną kolorystykę, koniecznie zadbajmy o to, aby rolety były przynajmniej w nieco innym odcieniu.

Nie zapominajmy o szczegółach

Wiele osób zapomina także o tym, iż w przypadku nowo zakupionych okien dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki będą montowane rolety. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie stracimy gwarancji producenta, zastosujmy rolety ścienne lub upewnijmy się przed zakupem, czy wybrane przez nas rolety okienne można zamontować bez wiercenia lub naruszania struktury okna.

27 grudnia, 2017

Dodaj komentarz