Co zrobić, aby najlepiej wykorzystać mały metraż?

Jeżeli mamy mieszkanie w bloku, wynajmujemy kawalerkę bądź w inny sposób nasze cztery kąty są raczej niewielkich rozmiarów, z pewnością niejednokrotnie stawaliśmy przed różnymi dylematami związanymi z aranżacją takich wnętrz. Mały metraż potrafi skutecznie uniemożliwić lub utrudnić niektóre przedsięwzięcia. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które pozwolą nam stworzyć zarówno przyjemne dla oka, jak i funkcjonalne wnętrze wykorzystując dostępną powierzchnię w stu procentach.

Przede wszystkim, co może zabrzmieć trochę banalnie, powinniśmy zacząć od maksymalnego uporządkowania naszego mieszkania. Wszystkie schowki, szafki czy regały powinny zostać w miarę możliwości wykorzystane – warto przy tym pamiętać, aby unikać ustawiania, w szczególności większych, przedmiotów w widocznych miejscach, gdyż będzie to optycznie pomniejszało jeszcze bardziej pomieszczenie, podczas gdy chowanie przedmiotów je powiększa. Po tym możemy przystąpić do dalszych przedsięwzięć związanych z aranżacją.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, w małym mieszkaniu najbezpieczniejszym rozwiązaniem są jasne, pastelowe barwy, jak beż czy biel. Z powodzeniem można też jednak wykorzystać odpowiednie odcienie błękitów czy zieleni. W wyborze kolorystyki, zwłaszcza kolorów ścian, chodzi o to, aby uczynić pomieszczenie wizualnie większym, podobnie zresztą jak w przypadku uporządkowania mieszkania, o czym wspomniano wcześniej. W kwestii ścian, innym lub uzupełniającym rozwiązaniem mogą być także fototapety zawierające duży, paronamiczny obraz – jest to nie tylko ciekawy i unikalny pomysł, ale także budujący dodatkowe wrażenie przestronności.

Wyposażenie mieszkania o niewielkim metrażu najlepiej tworzą meble o mniej więcej takich samych rozmiarach. Przykładowo: narożniki są o wiele lepszym pomysłem niż wstawianie do małego pomieszczenia sofy bądź kanapy – większe meble nie tylko zajmują więcej miejsca, ale też „aranżacyjnie” dominują przestrzeń, czego powinniśmy unikać. Wszelkiego rodzaju szafki czy stoliki najlepiej będą prezentować się w przezroczystych i połyskujących wersjach – dzięki temu, że odbijają światło, to dodatkowo rozjaśniają mieszkanie czyniąc je wizualnie większym. Dobrze będą się pod tym względem sprawdzać także harmonijkowe bądź przesuwane drzwi.

Warto też pamiętać o tym, aby wszelkiego rodzaju dodatki i ozdoby stosować oszczędnie. Podczas gdy wiele z nich może wywrzeć pozytywny efekt na wygląd pomieszczenia, to bardzo łatwo je, w przypadku małych metraży, przytłoczyć. Dobrze sprawdzą się jednak różne i oszczędnie stosowane małe ozdoby umieszczane na półkach czy wiszące na ścianach, jak choćby miniaturowe obrazy czy zdjęcia.

5 grudnia, 2018

Dodaj komentarz