Co zrobić gdy nie ma w mieszkaniu miejsca na osobny pokój dla dziecka?

Młode małżeństwa starają się jak najnajszybciej usamodzielnić pod względem mieszkaniowym, dlatego często decydują się na zaciągniecie kredytu hipotecznego, który umożliwia szybki zakup mieszkania, bądź budowę domu. Koszty takich inwestycji są często tak duże, że przewyższają finanse udostępnione przez kredyt dlatego rodzice często wykańczają tylko dwa pomieszczenia, kuchnie i łazienkę żeby mogli gdzieś mieszkać i z czasem wykańczają i urządzają pozostałe pomieszczenia. W pierwszej kolejności zawsze wykańcza się sypialnię i pokój dzienny co pozwala na normalne funkcjonowanie. Żadne z tych pomieszczeń nie jest przeznaczone do wyłącznego korzystania z niego przez dziecko, które na dobra sprawę nie ma się gdzie bawić, dlatego bawi się wszędzie.

anywhere-playroom-1

Warto dlatego pamiętać urządzając wnętrze domu, gdzie nie ma jeszcze osobnego pokoju dla dziecka aby w kącie któregoś pokoju postawić mebelki dziecięce specjalnie dla niego i tym samym wydzielić jego miejsce do zabawy.

Ścianę w „dziecięcym kącie” można wykleić naklejkami z bajek, czy gwiazdkami, żeby dziecko chętnie spędzało czas w wyznaczonej dla siebie przestrzeni. Dziecko, które widzi, że specjalnie dla niego zostały kupione kolorowe  mebelki (wystarczy krzesło i stoliczek), że ściany zostały powyklejane tak jak jemu się podobało będzie zadowolone i dumne z własnego miejsca w domu. Takie rozwiązanie umeblowania mieszkania, czy domu jest doskonałym sposobem na to, żeby pokazać dziecku gdzie jest jego „bawialnia” i by nie miało już pretekstu do tego aby rozrzucać zabawki po całym domu.

Takie rozwiązanie jest polecane zarówno przez pedagogów jak i psychologów, którzy twierdzą, że dając dziecku własny kąt uczymy go odpowiedzialności za swoje rzeczy oraz dbania o swoje sprzęty, które zaczyna szanować i doceniać ze względu na to, że należą tylko do niego.

12 czerwca, 2013

Dodaj komentarz