Cztery najczęściej wybierane zabezpieczenia domowe

Każdy człowiek, który dba o bezpieczeństwo swoje i bliskich szuka najlepszego rozwiązania, które ochroni ich przed ewentualnymi szkodami. Dlatego coraz częściej użytkownicy decydują się na zamontowanie zabezpieczeń w domu, na parkingu czy w biurze. Obecnie występuje kilka rodzajów, które są skuteczne i bardzo popularne.

Czujka magnetyczna to proste, intuicyjnie i niezawodne urządzenie, które jest wykorzystywane do zabezpieczania otworów w drzwiach i oknach. Sprzęt składa się z kontaktronu i magnesu. Zasada działania uzależniona jest od rodzaju czujnika. Należy jednak pamiętać o tym, aby kontaktron był umieszczony w polu magnetycznym magnesu. To sprawia, że obwód jest zamknięty lub otwarty. Czujki magnetyczne najlepiej kupować od sprawdzonych producentów, np. firmy ivolta.

Rodzaje czujników

Czujniki są podzielone ze względu na sposób ich montażu. Pierwszy to wpuszczane, montowane we wnętrzu okien lub drzwi. Drugim są nawierzchniowe, a montaż wykonywany jest na powierzchni. Występuje także inny rodzaj czujników – garażowe. Te urządzenia są montowane zazwyczaj na posadzce, a ich zadaniem jest monitorowanie bramy.

Najczęściej stosowane zabezpieczenia

Czujka S2BI to wpuszczane urządzenie, w którym kontaktron jest umieszczony w polu magnetycznym i zamyka obwód. Każdy element sprzętu znajduje się w wodoszczelnej obudowie. Dwa przewody są połączone z kontaktronem, natomiast pozostałe tworzą pętlę przeciwsabotażową. Może być zastosowana tam, gdzie potrzebne jest sprawdzenie kondycji okien czy drzwi, w tym zabezpieczenia pomieszczeń, obiektów, a także urządzeń.

Czujka K-1 2E jest urządzeniem montowanym na powierzchni. W tym przypadku również kontaktron znajdujący się w polu magnetycznym ma za zadanie zamknąć obwód. Wszystkie części urządzenia znajdują się w specjalnej wodoszczelnej obudowie. Ponadto kontaktron jest wzbogacony o dwa rezystory 1,1 kΩ. Dzięki nim czujka może wykryć atak. Dodatkowo każda powinna być połączona z osobnym wejściem.

Czujka MC 370-5 to przykład uniwersalnego urządzenia zabezpieczającego, które zostało wyposażone w funkcję przełącznika NC. Jest wykorzystywana w systemach wymagających wyższego bezpieczeństwa, m. in. w bankach czy zakładach jubilerskich. Każdy fragment czujki znajduje się w wodoszczelnej obudowie. Ponadto jest ona wyposażona w różne akcesoria.

Czujka S1BR jest montowana na powierzchni. W tym przypadku również występuje pętla przeciwsabotażowa, a części urządzenia są zabezpieczone wodoszczelną obudową. Czujka zabezpiecza najczęściej obiekty, pomieszczenia oraz urządzenia działające automatycznie.

23 sierpnia, 2017

Dodaj komentarz