Czym jest francuskie wiejskie umeblowanie?

Francuskie wiejskie umeblowanie to taki styl dekoracyjny, którego zadaniem jest wywołanie prostego, “wiejskiego” klimatu, prawdopodobnie zakorzenionego w regionie Prowansji we Francji. Ten styl czerpie większość swojej kolorystyki z natury, od kwiatów po pola uprawne, jako że Prowansja znana jest ze swojego bogactwa barw i obfitości blasku słońca. Zazwyczaj, mieszkanie w stylu umeblowania francuskiej wsi ma przyjemną, “domową” atmosferę.

Oprócz swoich kolorów, natura też swoich organicznych materiałów w kreacji stylu umeblowania francuskiej wsi. Głównym materiałem, oczywiście, jest drewno, zwłaszcza to w jasnych kolorach, jak buk, wiśnia, orzech, czy dąb. Tkanina, toile lub płótno może być wykorzystane jako tapicerka krzeseł i kanap. Toile jest wytrzymałym, szorstkim włóknem,  które nosi charakterystyczne znamiona natury, jako przeciwieństwo do delikatniejszych tkanin symbolizujących wytworność. Dla dopełnienia całości, projektanci mogą dodać toile koronkę, aby przełamać monotonię “nieprzetworności” i nadać mu gustowności.

Prostota białego koloru jest szczególnie uwydatniona w projektowaniu umeblowania w tym stylu. Jedną z najbardziej wyrazistych metod kreowania stylu umeblowania francuskiej wsi jest “wybielanie,” które polega na tym, że meble zostają niestarannie pokryte biała farbą bez lakierowania. To nadaje meblom wyrazu, jakby zakupione zostały od innej osoby, co sprawia, że wyglądają bardziej “wiejsko.” Kolor biały może być zainspirowany dużą ilością słońca w Prowansji i czyni wiele wnętrz większymi i jaśniejszymi. Aby zaakcentować biel, często stosowane są ozdoby w jasnych kolorach, jak na przykład lawendowym, niebieskim, i zielonym, które mogą być umieszczone w pomieszczeniu, odbijając się echem kwiecistych pól i niebieskiego nieba.

Jaśniejsze odcienie natury w stylu umeblowania francuskiej wsi dodatkowo zawierają metale, jak na przykład żelazo i srebro. Jeśli właściciel domu życzy sobie wykorzystywać tylko drewno, szara farba może być użyta przy konturach, na przykład, białej sofy. Mniejsze akcenty mogą zawierać żelazne nóżki stołów, pomalowane na srebrny klamki drzwi, a także wykonane z żeliwne żyrandole dodające piękna i jasności pokojowi. Nawet zewnętrzne meble na tarasie i w ogrodzie zyskają w otoczeniu żelaznych krzeseł i stolików podczas śniadania na świeżym powietrzu lub przerwy na herbatę.

Umeblowanie francuskiej wsi jest wyraziste nie tylko ze względu na swoje kolory i materiały, ale też ozdobne płaskorzeźby. Krzesła i stoły mają wyryte wirujące wzorki na krawędziach, a zbrojenia zawiłe rytowania z przodu. Klamki drzwi i szafek mogą również przedstawiać delikatne wzory pasujące do ogólnej stylistyki. Umeblowanie francuskiej wsi jest zazwyczaj proste w swojej strukturze i kolorze, ale podkreślone przez złożone, wyryte ornamenty, czego kontrast ucieleśnia charakter stylu życia  francuskiej wsi.

13 listopada, 2012

Dodaj komentarz