Czym jest więźba prefabrykowana i czy opłaca się jej zastosowanie?

Więźba tradycyjna, mimo że wciąż stanowi najczęściej spotykana we współczesnym budownictwie, powoli zaczyna ustępować miejsca więźbie prefabrykowanej, która często okazuje się zdecydowanie lepszej jakości i, wbrew temu co może się wydawać na pierwszy rzut oka, wcale nie jest droższa. Dachy wykonane przy użyciu prefabrykowanej więźby często okazuje się świetną alternatywą, która pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przy okazji mnóstwo czasu; w tym artykule przyjrzymy się pokrótce rozmaitym zaletom stosowania tytułowej technologii w budownictwie.

Jak odbywa się wycena więźby prefabrykowanej?

Wycena więźby prefabrykowanej odbywa się w każdym przypadku indywidualnie – w oparciu o konkretny projekt przedstawiony firmie; początkowo koszt zwykle wydaje się dosyć wysoki, ale warto pamiętać, że na jego ostateczną cenę wpływa powtarzalność elementów, dlatego dobrym pomysłem jest zamawianie prefabrykowanych wiązarów dachów stromych dwuspadowych albo jednospadowych, najlepiej takich, nie posiadających lukarn czy wykuszy.

Wówczas dla całej więźby przygotowany zostaje jeden rodzaj wiązarów, co w znaczącym stopniu obniża koszty całego przedsięwzięcia; mało tego, pozwala także na uzyskanie jeszcze innych oszczędności: mianowicie, dolne pasy wiązarów mogą zostać wykorzystane podczas wznoszenia domu jako konstrukcja jego stropu, tak więc unikniemy wydatków związanych, przykładowo, z kupnem i zamocowaniem kosztownego stopu żelbetowego. Prefabrykowana więźba pozytywnie pozwala również uniknąć zbyt drogiej robocizny – jej montaż jest nie tylko dosyć prosty, ale również szybki.

Przy wycenie więźby prefabrykowanej musimy jednak pamiętać, że za każdym razem jest ona ostateczna i nie ulega zmianie – zazwyczaj nie możemy liczyć na żadne ulgi, związane choćby z odpowiednio wczesnym złożeniem zamówienia; obejmuje ona jednak koszt wszystkich elementów konstrukcji: nie tylko samej więźby, ale także wydatków jakie trzeba ponieść w związku z jej transportem i zamocowaniem. W przypadku tradycyjnej więźby, cieśla z reguły podaje atrakcyjną i niską cenę, jednakże koszt przedsięwzięcia przy jej wykorzystaniu zacznie szybko rosnąć, kiedy zaczniemy wliczać do niego inne konieczne wydatki, jak na przykład impregnacja drewna czy zamontowanie okuć.

Czym jednak charakteryzuje się więźba fabrykowana i co decyduje o tym, że coraz więcej ludzi decyduje się na jej wykorzystanie?

Na początku należy zacząć od podziału prefabrykowanych więźb dachowych na dwie grupy: tradycyjne konstrukcje ciesielskie, bardzo podobne do tych wyrabianych metodą tradycyjną, oraz na systemy scalane przy pomocy różnorakich łączników, czego dobrym przykładem są tak zwane płytki kolczaste – czyli stalowe blachy, z reguły ocynkowane bądź wykonane z nierdzewnego materiału, które posiadają wytłoczone z jednej strony kolce; kiedy płytka taka zostanie wciśnięta za pomocą pracy w drewniany element, łączy je ona trwale, co pozwoliło jej znaleźć szerokie zastosowanie w budownictwie.

Jak wspomniano wcześniej, więźba prefabrykowana najbardziej opłaca się w projektach domów z wielospadowym bądź jednospadowym dachem, bez lukarn oraz wykruszy, ale nie tylko: mogą one okazać się świetnym pomysłem również przy wznoszeniu domów parterowych czy nawet wolnostojących garaży. Cechuje się ona także znaczącą ekonomią podczas jej konstrukcji: przy tworzeniu więźby tego rodzaju zużywa się nawet do czterdziestu procent mniej drewna niż przy tych w wersji klasycznej. Nie bez znaczenia jest także możliwość nadawania im bardzo nietypowych kształtów.

Pas dolny wiązara, o czym też była już mowa, rzeczywiście może w przypadku więźby prefabrykowanej stanowić skuteczną konstrukcję stropu nad parterem, co pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy przy budowie.

Jednakże trzeba powiedzieć, że opisywany typ wiązarów ma także bardzo szerokie zastosowanie przy tworzeniu dodatkowych powierzchni użytkowych, a to za sprawą bardzo lekkiej konstrukcji, która nie obciąża w jakimś szczególnym stopniu już istniejącej konstrukcji. Rezygnując z drogiego żelbetowego czy ceramicznego stropu, dzięki mniejszym wieńcom możemy zdecydować się, przykładowo, na podwieszany sufit.

Więźbę prefabrykowaną cechuje, w ujęciu konstrukcyjnym, przede wszystkim bardzo wysoka precyzja jej wykonania oraz krótki czas produkcji; wykorzystanie nowoczesnych metod systemów łącznikowych i maszyn oraz technologii komputerowej, pozwalają na wykonanie elementów o dokładnych wymiarach, tak więc nie musimy się martwić tym, że podczas budowy mogą pojawić się znaczne problemy w tej materii.

Wiązary powstając pod przedstawiony fachowcom projekt, wycinane są w zakładzie prefabrykacyjnym przy użyciu maszyn numerycznych zapewniających chirurgiczną precyzję. Gdy zostaną ukończone, przewożone zostają na plac budowy, gdzie często nawet w ciągu zaledwie jednego dnia, z przywiezionych elementów można stworzyć całą więźbę dachu. Waga elementów pozwala również na operowanie nimi bez użycia ciężkiego sprzętu i bałaganu podczas budowy.

Na dach prefabrykowany najlepiej zdecydować się już po zakupie gotowego projektu, ale jeszcze przed uzyskaniem administracyjnego pozwolenia na budowę; warto też pamiętać, że projektant przed złożeniem dokumentacji w urzędzie powinien dołączyć dokumentację dotyczącą dachu wykonanego w technologii więźby prefabrykowanej. Jeśli jednak uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę, to bez nerwów – wystarczy dokonać stosownego wpisu w dzienniku budowy, co powinno załatwić wszelkie nieścisłości.

Z kolei dokonując zamówienia gotowej, prefabrykowanej więźby musimy pamiętać o kilku ważnych dokumentach do dostarczenia producentowi, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie w pełni optymalnego projektu; dokumentami tymi są głównie: przekrój oraz rzut dachu, rzut końcowej kondygnacji, a także, co najważniejsze, przekroje samego budynku i informacje o jego lokalizacji. Sam przebieg wyceny odbywa się w większości przypadków w ciągu jednego dnia, maksymalnie dwóch, a jeśli przedstawiona propozycja będzie odpowiadać inwestorom, wówczas podpisywana jest od razu umowa wykonania elementów więźby, dostarczenia ich, montażu oraz, oczywiście, przygotowania projektu.

9 kwietnia, 2016

Dodaj komentarz