Czym powinien charakteryzować się dobry architekt wnętrz?

U wielu młodych ludzi pojawia się zasadniczy problem „kim chce zostać w przyszłości”? Inaczej pytanie to można zinterpretować jako co robić po szkole średniej, oraz maturze. Tym razem zajmiemy się osobami uzdolnionymi artystycznie, a konkretnie manualnie, a także ludźmi mającymi wizje jak powinno wyglądać dane wnętrze. Mowa tu oczywiście o pracy architekta wnętrz, która niesie ze sobą nie tylko wiele wyzwań, ale i możliwości zarobkowe

Dlaczego architektura wnętrz, a nie ASP?

ASP (Akademia Sztuk Pięknych) – kierunek o którym marzy chyba każdy, kto czuje, że ołówek, czy pędzel nasączony farbą w ręce, to coś co nie tylko sprawia, że się odpręża, ale i automatycznie ma mnóstwo wizji jak zapełnić czystą kartkę papieru, która nieraz po kilku godzinach zamienia się w prawdziwe arcydzieło. Kierunek ASP jednak po zakończonych studiach może przynieść poważne „schody” w wielu w przypadkach osoby kończące ten kierunek z wyróżnieniem, muszą podejmować się wyrobienia sobie kolejnych fakultetów, a jeśli pozostają przy rysunku muszą liczyć się wyjazdem za granicę w celu poszukiwania pracy.

Zupełnie inaczej ma się kwestia architektury wnętrz. Specjaliści tego fachu jak się okazuje na co dzień są bardzo poszukiwani, a co najważniejsze wysoko cenieni, głównie dlatego, że mają możliwość współpracy nie tylko z całymi firmami, ale i indywidualnymi klientami.

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Bo jeśli komuś się wydawało, że praca architekta polega wyłącznie na rysunku, kolorach i ustawianiu dodatków, to jest w głębokim błędzie. Tego typu zawód to przede wszystkim logistyka, w tym wypadku oparta na działalności poniekąd artystycznej.

Zaczyna się jednak od rysunku, gdzie pierwotnie ten nie jest założeniem ostatecznym. Co ważne jest w pełni uzgodniony z zamawiającymi. Początkowo ma charakter ogólnego zarysu przestrzeni dostosowanej w taki sposób, aby każdy czuł się w pełni komfortowo. Kiedy taki wstępny zarys zostanie zaakceptowany można przejść do bardziej szczegółowego planu obejmującego już konkretne detale, w tym kolory i ustawienia poszczególnych elementów kuchennych, meblowych itp.

Praca architekta wnętrz, to nie tylko sama część wizualna, ta jak wiemy musi w pełni zgadzać się z aspektami technicznymi domu takimi jak oświetlenie, czy ogrzewanie, oraz innego rodzaju instalacje. Krótko mówiąc – Twój dom musi być nie tylko ładny, ale i przede wszystkim bezpieczny. Często właśnie tego typu technologiczne aspekty zajmują dużą ilość czasu względem tworzenia całości.

Oprócz wyżej wspomnianych funkcji dobry architekt to taki, który w umiejętny sposób potrafi ustalić koszty całej inwestycji dzieląc je na najważniejsze szczegóły. W tą część wchodzi również bezpośredni kontakt z dostawcami, a wszystko po to, by wspomniana wycena była jak najbardziej korzystna dla obu stron.

Zatem jaki powinien być dobry architekt wnętrz?

Po pierwsze kreatywność. W przypadku urządzenia mieszkań, zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie można sobie narzucić określonych schematów. Dobry architekt, to więc taki, który otwarty jest na szereg rożnych rozwiązań i to zarówno jeśli chodzi o samą przestrzeń, kolorystykę, jak i detale.

Po drugie zdolności manualne, które niejako są w tym przypadku częścią kreatywności. Jak już wyżej zostało wspomniane praca architekta opiera się w znacznej mierze na rysunku, nierzadko również na malowaniu.

Po trzecie – komunikatywność z klientem. I tu nie tylko chodzi o możliwie jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą, ale i otwartość na jego wizje, tak, byście razem mogli dojść do konsensusu będącego najlepszym rozwiązaniem dla całości.

Po czwarte – otwartość na nowoczesne technologie. Dziś ściany w 3D wydają się być coraz większym standardem podobnie jak inne, równie innowacyjne rozwiązania, związane z kolorystyką, czy samą wielkością i formą pomieszczeń domu. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że praca architekta, to tak naprawdę ciągła nauka.

Warto też podkreślić, że architekci wnętrz w Poznaniu są poszukiwani nie tylko w przypadku budowy domu, ale i jego remontu.

29 listopada, 2016

Dodaj komentarz