Czym się wyróżnia farba akrylowa do drewna?

Farba akrylowa to uniwersalny środek do malowania drewna. Łatwa w zastosowaniu, krótki czas wysychania i duża elastyczność materiału to cechy, które często wpływają na wybór rodzaju farby przy malowaniu elementów drewnianych.

Farba akrylowa do drewna wykonana jest z polimerów i pigmentów zawieszonych w emulsji wodnej, farba jest w szerokim zakresie wykończeń i kolorów. Jej elastyczność sprawia, że jest trwała, a tym samym szczególnie przydatna w przypadku drewnianych mebli. Farba akrylowa nie pęka lub nie żółknie jak niektóre farby olejowe. Szybko też wysycha, dzięki czemu można zastosować wiele warstw w ciągu jednego dnia. Potrzebne będą tylko mydło i woda do czyszczenia powierzchni z mokrej farby, w przeciwieństwie do farby na bazie oleju, która wymaga rozpuszczalnika. Farba akrylowa jest przeznaczona do malowania wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni drewnianych. Farby akrylowe działają na bardzo prostej zasadzie. Są to zazwyczaj trzy do czterech składników:

  • Pigmenty
  • Roztwór
  • Żywica akrylowa, jako spoiwo (określany również, jako spoiwo akrylowe)
  • Ewentualnie, substancje pomocnicze lub inne dodatki (szybciej lub wolniej, schnące).

Kolor musi być odpowiednio dobrany do drewna. Jednakże drewno jest podłożem organicznym, dlatego powinno być odpowiednio suche. Farba akrylowa do drewna jest wodorozcieńczalna, dzięki czemu nie wydziela przykrych zapachów, drażniących układ oddechowy. Ten typ farby można zastosować do każdej powierzchni drewnianej od boazerii, otworów okiennych po altany i elementy drewniane znajdujące się na placach zabaw. Nie trzeba obawiać się użycia farby akrylowej w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, ponieważ nie wykazuje się ona szkodliwym oddziaływaniem.

Farby akrylowe do drewna to emalie, które zawierają wysokiej, jakości żywicę, wytwarzającą specjalną ochronną powłokę. Na rynku dostępne są następujące rodzaje farb akrylowych do drewna:

  • Farba akrylowa transparentna
  • Farba akrylowa kokosowa
  • Farba akrylowa metaliczna
  • Farba krylowa artystyczna
  • Farba akrylowa do drewna i metalu

Farby akrylowe do drewna produkowane są o różnej gęstości, dlatego trzeba dopasować odpowiedni rodzaj do konkretnych potrzeb. Konsystencja farby odpowiada za uzyskanie pożądanej powłoki.

9 maja, 2017

Dodaj komentarz