Czyszczenie podłóg

Twarde podłogi należy zamiatać codziennie i często czyścić aby nie dopuścić do nawarstwiania brudu. Czyszczenie zależy od rodzaju podłóg jakie mamy w domu. WINYL – łatwy do utrzymania w czystości. Jeśli jest właściwie konserwowany może długo służyć. Należy go regularnie zamiatać i myć roztworem zwykłego detergentu i ciepłej wody. …

…Zmywać czystą wodą i pastować pastą emulsyjną. Do winylu nie nadaje się pasta na bzie rozpuszczalników, gdyż może go uszkodzić. Trudne plamy usuniemy odrobina pasty emulsyjnej na mokrej szmatce.

LINOLEUM – podłoże trwałe, jednak nie można go przemoczyć. Przecieramy go mopem i słabym roztworem detergentu i wody. W kuchni i łazience pastujemy pastą emulsyjną, w innych pomieszczeniach pastą woskową. Zarysowania można usunąć delikatnymi wiórkami metalowymi nasączonymi terpentyną lub benzyną ekstrakcyjną.

DREWNO – sposób pielęgnacji zależy od tego, czy podłoga była impregnowana czy nie. Podłogi z surowego drewna zamiatamy i przecieramy suchym mopem. Impregnowane drewno myjemy wilgotnym, dobrze wykręconym mopem. Na rynku dostępne są specjalne płyny do mycia drewna, które chronią je i konserwują. Dla połysku pastyjemy pastą na bazie wosku lub emulsyjną. KOREK – wymaga częstego zamiatania. Zmywamy go roztworem ciepłej wody i detergentu. Od czasu do czasu pastujemy pastą z woskiem. Jeśli podłoga ułożona jest z korkowych płytek należy uszczelnić szpary między nimi, inaczej woda będzie spływać pod spód.

KAFLE CERAMICZNE – zmywamy mopem z gąbką namoczoną w płynie do czyszczenia i wycieramy irchą. Nie pastujemy płytek ceramicznych, bo będą bardzo śliskie.Fugi czyścimy miękką szczoteczką i mocnym roztworem detergentu.

TERAKORA – glazurowane płytki z terakoty myjemy wodą z odrobiną środka myjącego. Nie glazurowane szorujemy tym roztworem, aż do usunięcia brudu. Dokładnie spłukujemy i pastujemy pastą w kremie lub w płynie, najlepiej antypoślizgową.
Nie należy zapominać, że pasta zbiera się warstwami i raz na jakiś czas należy ją usunąć z podłogi amoniakiem lub zmywaczem do past.

18 września, 2013

Dodaj komentarz