Dębowe drzwi zewnętrzne – dlaczego warto zdecydować się właśnie na nie?

Dębowe drzwi zewnętrzne zdobywają sobie w ostatnim czasie coraz większą popularność; trudno się dziwić – w końcu cechują się estetyką, świetnie izolują oraz są dosyć odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dąb to drewno twarde oraz niekurczliwe, a jednocześnie łatwo poddać je wszelkiej maści obróbce. Drzwi dębowe można stosować w wielu nowoczesnych stylizacjach, choć najlepiej sprawdzają się w połączeniu z portalem z surowego kamienia, jak na przykład granit czy piaskowiec. Czyni to drzwi dębowe wspaniałym rozwiązaniem, gdy chcemy stworzyć dom o rustykalnym wyglądzie. Gdy już decydujemy się na drzwi zewnętrzne wykonane z dębu, warto pokusić się również o utrzymane w podobnej stylistyce meble czy nawet wystrój wnętrza, przynajmniej w pomieszczeniu przylegającym do drzwi.

W Polsce niestety tylko nieliczne firmy wykonują drzwi dębowe ręcznie i od razu gotowe do montażu, choć liczba takich przedsiębiorstw wykazuje rosnącą tendencję. Wpływ na to ma przede wszystkim technika tworzenia takich drzwi: najpierw drewno musi zostać wysuszone do odpowiedniej wilgotności a następnie specjalnie sklejone poprzez układanie go warstwami, aby zabezpieczyć drzwi przed wypaczaniem, czyli zbytnim naturalnym naprężaniem się drewna. Firmy zajmujące się produkcją drzwi dębowych najczęściej swoją ofertę kierują do klientów indywidualnych, wobec czego możliwe jest nie tylko dostosowanie produktu do określonych wymiarów, ale również jego modyfikacje względem wykończenia czy innych aspektów.

Drzwi dębowe są również odpowiednio projektowane, aby uniemożliwiać włamanie – zazwyczaj polega to na zamontowaniu specjalnych zawiasów pozwalających na samodzielne regulowanie się skrzydła co utrudnia dostęp do zamka bądź znacznie utrudnia skuteczne podważenie drzwi. Przy produkcji drzwi dębowych są one ocieplane również w swojej całościowej konstrukcji – wewnątrz znajduje się pianka poliuretanowa zaś przy montażu, na obwodzie skrzydła umieszcza się uszczelkę wykonaną z akrylu. Dobrze wykonane drzwi dębowe powinny być ponadto pokryte farbą; nawet jeśli chcemy drzwi w naturalnym kolorze, powinna się na nich znaleźć przynajmniej kilkuwarstwowe pokrycie zapewniające większą odporność na działanie czynników atmosferycznych.

14 września, 2016

Dodaj komentarz