Dekoracje ogrodu – piękny i funkcjonalny detal

Wyposażenie ogrodu to nie tylko meble, parasole czy altany. To również drobne detale i akcesoria, które mają często bardzo praktyczną funkcję, jak i ozdobną. Które dekoracje warto wziąć pod uwagę, aranżując przestrzeń ogrodu, tarasu lub balkon?

Magiczne oświetlenie

Podczas wiosny oraz lata, również wieczory i noce bardzo chętnie spędza się na świeżym powietrzu. Błogie biesiadowanie przy grillu czy ognisku to jedna z ulubionych form relaksu wielu osób. Po zachodzie słońca bardzo przydatne okazuje się ogrodowe oświetlenie. Nadaje ono przepięknego klimatu otoczeniu, jak i w praktyczny sposób dostarcza światła. Do oświetlenia można wykorzystać lampy solarne, lampiony lub paleniska. Dekoracje, w których korzysta się z naturalnego światła płomieni, wyglądają wyjątkowo magicznie. Taki rodzaj oświetlenia wpływa kojąco i relaksująco na organizm ludzki. Paleniska oprócz dostarczanego światła ogrzewają otoczenie w wokół nich, co jest bardzo przydatną funkcją szczególnie podczas chłodniejszych nocy czy dni. Ciekawe designy produktów dodatkowo ozdabiają przestrzeń ogrodu. Szczególnie uroczo wyglądają lampiony ustawione wzdłuż ścieżek ogrodu, na schodach lub balustradach tarasu.

Donice i sztuczne rośliny

Bardzo praktycznym i dekoracyjnym elementem tarasów, balkonów czy przestrzeni ogrodu są ozdobne donice. Warto ustawić je w widocznym miejscu i odpowiednio dobrać do nich eksponowane florystyczne kompozycje. Ciekawym rozwiązaniem są sztuczne rośliny. Pozwalają one przepięknie zagospodarować fragmenty przestrzeni, w której naturalne kwiaty czy trawy będą miały problem zaistnieć. Mogą to być miejsca zbyt nasłonecznione lub ciężkie do obsadzenia. Sztuczne rośliny, szczególnie przepiękne trawy, idealnie wkomponują się w przestrzeń ogrodu. Poza estetyczną funkcją to niebywale praktyczne rozwiązanie dla osób niemających czasu dbać o florystyczny wystrój i np. często są poza domem. Sztuczne rośliny nie wymagają opieki. Są również odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak nadmierne nasłonecznienie, wiatr burze itp.

Tekstylia ogrodowe

Do tekstyliów ogrodowych zaliczyć można zarówno dywany ogrodowe, koce, obrusy, jak i ozdobne poduszki. Dywany ogrodowe sprawdzą się przede wszystkim na tarasach i balkonach. Mają one dwie funkcje. Pierwsza z nich to rola termicznego izolatora. Po dywanie dużo przyjemniej się chodzi niż po gołym, chłodnym betonie. Dywan sprawdza się również na chropowatych powierzchniach grożących zranieniem stóp, gdy chodzimy po nich boso. Druga to funkcja estetyczna. Dywan zewnętrzny oprócz tego, że pięknie udekoruje aranżowaną przestrzeń, może posłużyć jako materiał maskujący brzydkie i zniszczone fragmenty podłogi. Uwielbianym dekoracyjnym i praktycznym elementem są również poduszki. To one dodają wypoczynkowi komfortu i błogości. Ważne, aby poduszki zewnętrzne uszyte były z odpowiednich materiałów. Absolutnym hitem tego sezonu są poduszki wykonane z ekoskóry. Łatwo się je czyści, są niebywale odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne oraz wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Podczas chłodnych wieczorów szczególnie przydatne będą pledy i koce. Ich kolorystykę warto wybrać zgodnie ze wzornictwem mebli ogrodowych.

3 marca, 2021