Deszczownice pod prysznicem – na jaką się zdecydować?

Czym są deszczownice?

Deszczownice cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu współcześnie projektowanych łazienkach. Urządzenia te mogą zastępować tradycyjny natrysk prysznicowy, jak też być jego uzupełnieniem i występują w różnych formach i wersjach: ściennej oraz sufitowej.

Sama deszczownica charakteryzuje się, że w przeciwieństwie do tradycyjnej „słuchawki” wyrzuca z siebie szeroki i nieco bardziej rozproszony strumień. Strumień można regulować za pomocą odpowiedniej aparatury zamontowanej przy baterii, a dla zwolenników bardziej ekstrawaganckich rozwiązań, można nawet zdecydować się na wersję ze strumieniem wody podświetlanym za pomocą diod LED na różnorakie kolory. Jeśli chodzi o rozmiary deszczownicy to najczęściej wahają się one od 20 do 60 centymetrów średnicy.

Czym kierować się przy wyborze deszczownicy?

Deszczownica z reguły instalowana jest pod prysznicem, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić ją również przy wannie. Kupując deszczownicę zazwyczaj otrzymujemy ją w ramach całego zestawu: baterii oraz rączki prysznicowej.

Kwestia tego czy wybrać deszczownicę ścienną, czy sufitową należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach: nie tylko tego, jak zapewnić sobie komfort podczas kąpieli, ale także czyszczenia kabiny prysznicowej. Pod tym względem, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest deszczownica ścienna: nie tylko umożliwia łatwiejsza opłukanie całego ciała, ale również można ją wykorzystać do całkiem sprawnego spłukiwania detergentów czy pozostałości mydła i innych środków na elementach kabiny. Deszczownica sufitowa natomiast jest łatwiejsza w montażu i zajmuje mniej miejsca – dzięki temu, że umieszczona jest nad głową osoby kąpiącej się, nie musimy się przejmować, że zahaczymy o jakieś wystające elementy czy w inny sposób uszkodzimy bądź to instalację, czy też zrobimy sobie krzywdę. Wadą (całkowicie subiektywnie) rozwiązania jakim jest deszczownica sufitowa, z którą musimy się liczyć jest to, że strumień wody będzie nieprzerwanie sączył się na nas z góry, co może być dla niektórych irytujące i utrudniać korzystanie z prysznica, zwłaszcza, jeśli mamy długie włosy bądź po prostu drażni nas nieustannie płynąca woda.

7 kwietnia, 2017

Dodaj komentarz