Dlaczego Skandynawowie oszaleli na punkcie plakatów?

Dobrze dobrany plakat potrafi podkreślić klimat, który panuje w danym domu.

Jasne kolory, rozświetlone wnętrza, proste i funkcjonalne wyposażenie – to cechy popularnego już na całym świecie stylu skandynawskiego. Takie mieszkanie, mimo że minimalistyczne, nie musi być chłodne i nieprzytulne – istotne są też dekoracje, które nadadzą mu charakteru.

Skandynawski styl

Skandynawski styl projektowania i urządzania mieszkań i domów zna już chyba każdy, z pewnością potrafi też wymienić kilka jego cech charakterystycznych. Podstawą jest przestronność i funkcjonalność, czystość formy i stonowane barwy, które w połączeniu z naturalnym drewnem sprawiają, iż lokum staje się nie tylko eleganckie, ale i przyjazne użytkownikowi.

Podłoga zwykle jest drewniana – naturalna, bielona lub pomalowana na biało, z drewna zazwyczaj wykonane są również meble, malowane ewentualnie na biało lub w odcienie szarości. Ściany są jasne, jak najbardziej naturalne, ponieważ są wtedy w stanie optycznie powiększać pomieszczenia, a także wizualnie je rozjaśniać. Podobnie minimalistyczne jest oświetlenie, chociaż jest to element wyposażenia skandynawskiego domu, który dodaje pomieszczeniom odrobinę szaleństwa.

Lampy zwykle wykonane są z metalu lub szkła, które dobrze wpasowują się w prostotę i naturalność pozostałych części domu, jednocześnie przybierając różne (choć zwykle geometryczne) kształty. Niezbędne są dodatki: wszelki poduszki czy narzuty z lnu, bawełny lub wełny, ramki na zdjęcia, świeczki i świeczniki, bogatsze w kolory, dzięki czemu ożywiają jasne wnętrza.

Oplakatowane ściany

Dodatkiem niezwykle ważnym na każdej skandynawskiej ścianie (chociaż nie tylko!) są plakaty. Można je znaleźć wszędzie – w salonach, sypialniach, łazienkach, kuchniach, przedpokojach, na ścianach i pod ścianami, na półkach i szafkach. Zazwyczaj są one oprawione w czarne ramy i równie minimalistyczne, jak reszta wystroju.

Przy przeglądaniu lookbooków z domów Szwedów czy Norwegów można łatwo zdać sobie sprawę jak skandynawskie plakaty zmieniły nie do poznania te pomieszczenia.

Dominują proste formy, chociaż ilustracje mogą także przedstawiać różnorodne motywy zwierzęce (na plakacie często znajdzie się jeleń, sowa, niedźwiedź czy lis) lub abstrakcyjne. Równie popularne są pełne inspiracji cytaty.

W wielu domach znaleźć można oczy, których autorem jest Olle Ekskell’a, a także ilustracje Teemu Järvi albo Mads’e Berg. Często na skandynawskich ścianach pojawiają się też po prostu pojedyncze litery lub architektoniczne schematy, na których przedstawione są np. linie metra różnych państw świata.

Skąd tak wielka popularność plakatów, która przeniosła się już daleko poza Skandynawię? Dobrze dobrany plakat potrafi podkreślić klimat, który panuje w danym domu. Ociepla wnętrze, zmienia jego charakter, a przede wszystkim – odzwierciedla osobowość jego mieszkańców.

1 grudnia, 2016

Dodaj komentarz