Dom w stylu śródziemnomorskim

Ostatnimi czasy bardzo popularnym wzorcem dla projektów domów jest dom w stylu śródziemnomorskim. Jest to dosyć ciekawa koncepcja, wyróżniająca się pewnymi cechami, które można dodać do każdego innego projektu – dlatego warto poznać szczególne elementy tego projektu wywodzącego się z śródziemnomorskich krajów.

Zaczynając od zewnątrz, domy charakteryzujące się tym stylem, bardzo często mają nachylony dach z czerwoną dachówką. Z kolei ściany dostają przeważnie jasne, słoneczne kolory – od białego, przez łososiowy, po żółty. To autentycznie czyni je na pierwszy rzut oka bardzo wesołymi i przyjemnymi w obserwacji.

Kolejną cechą charakterystyczną są dużych rozmiarów okna, wielkością też nie grzeszą kolumny i łuki. Jednak sam gmach nie odstaje o trendu pokaźnych rozmiarów –liczba pięter rzadko zdarza się mniejsza niż trzy. Pozostając jeszcze na zewnątrz – wokół domu nie powinno brakować odpowiednich roślin, takich jak paprocie czy kwiaty – najlepiej egzotyczne.

Z kolei wewnątrz obowiązuje w pewnym sensie styl dowolny – można spotkać naleciałości z różnych epok, rzadko jest to jednak zdecydowana nowoczesność. Wiele domów zawiera na ścianach freski, będące zdecydowanym nawiązaniem do dalekiej przeszłości. Mimo tego, wśród kolorów ścian możemy zauważyć zdecydowaną tendencję naturalnych odcieni kilku kolorów: niebieskiego, białego, szarego, zielonego. To zdecydowanie polepsza atmosferę w czterech ścianach, gdy na zewnątrz panują upały. Jeśli jednak nie dane nam jest mieszkać w takich okolicach, a wewnątrz potrzebujemy raczej ocieplenia, śmiało możemy postawić na gorące barwy.

Wykorzystanie w naszym projekcie stylu śródziemnomorskiego jest więc mocno związane z tym, gdzie znajduje się nasza mała ojczyzna – nie powinniśmy jednak całkowicie odrzucać tej koncepcji, gdy klimat nie do końca się zgadza. Zakładając, że nie mieszkamy w jakimś arktycznym miejscu, możemy zaczerpnąć sporo elementów z tego stylu, nie pozbawiając się jednocześnie komfortu.

22 lipca, 2015

Dodaj komentarz