Dom z poddaszem użytkowym – sprawdź funkcjonalny układ pomieszczeń pasujący do konstrukcji?

Domy z poddaszem są chętnie wybierane przez inwestorów, z uwagi na możliwość bardzo funkcjonalnej aranżacji wnętrza budynku. Najczęściej w takim przypadku dół domu jest wykorzystywany jako część dzienna. Natomiast na poddaszu urządza się prywatne pomieszczenia domowników. O czym pamiętać urządzając dom z poddaszem użytkowym? Jak funkcjonalnie rozmieścić pomieszczenia w nim?

Jak podzielić wnętrze domu z poddaszem użytkowym?

Jak to zostało wyżej wspomniane, domy z poddaszem użytkowym są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Powodem tego jest to, że łatwo można wydzielić w nich dwie strefy – dzienną, dostępną dla wszystkich, w tym gości odwiedzających mieszkańców. Druga to strefa nocna, prywatna, do której dostęp mają jedynie domownicy. To zapewnia wyższy komfort mieszkania i pozwala zachować niezależność pomiędzy tymi dwoma strefami.

Natomiast, gdy w domu mają zamieszkać dwa pokolenia rodziny, na każdym z poziomów domu można urządzić dwa osobne mieszkania.

Jak zorganizować przestrzeń w strefie dziennej i nocnej domu?

Przestrzeń dzienna coraz częściej jest otwierana. Pomieszczenia takie jak kuchnia, jadalnia i salon są łączone ze sobą, dzięki czemu tworzą duże, przestronne wnętrze. Takie rozwiązanie pozwala też odpowiednio je doświetlić naturalnym światłem. Na parterze zazwyczaj znajdują się też pomieszczenia dla gości. W strefie dziennej niejednokrotnie umieszczane są również gabinety, jeżeli jeden z członków rodziny prowadzi działalność gospodarczą taką jak np. biuro projektowe czy księgowe. Wtedy taki pokój – gabinet warto umiejscowić jak najbliżej wejścia do domu. Na dole powinna znaleźć się też toaleta.

W strefie prywatnej domu znajdują się sypialnie osób dorosłych oraz pokoje dziecięce. Zazwyczaj tutaj jest urządzana także większa łazienka z wanną lub natryskiem. O ile miejsce na to pozwala, można też wygospodarować osobne pomieszczenie na garderobę.

Gdzie szukać sprawdzonych projektów domów z poddaszem użytkowym

Wybierając projekt domu z poddaszem użytkowym, warto zajrzeć na stronę domoweklimaty.pl. Oferuje ona gotowe rozwiązania projektowe dla inwestorów indywidualnych. Projekty utrzymane są w nowoczesnej stylistyce i w części można nanieść zmiany w zakresie, jaki dopuszcza twórca projektu.

Warto też zwrócić uwagę na projekty domów energooszczędnych. Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z budownictwem energooszczędnych, zajrzyj do artykułu: Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie – poznaj 4 topowe przykłady.

9 grudnia, 2019