Domy energooszczędne – dla kogo i czy warto?

W dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju ekologiczne rozwiązania cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Rozwiązania te zaglądają także do budownictwa, czego najlepszym przykładem są domy energooszczędne.

Domy energooszczędne są propozycją do rozważenia przez każdego, kto marzy o własnych czterech kątach, a w szczególności, gdy kierują się przy tym długoplanową oszczędnością. Domy takie są idealne bez względu na to, ilu mieszkańców mają sobie liczyć, co znaczy, że są dobrym wyjściem zarówno dla małych rodzin, jak też tych wielopokoleniowych, które chcą mieszkać razem. Należy przy tym zaznaczyć, że to oferta skierowana do osób, które, owszem, chcą zaoszczędzić, ale jednocześnie posiadają odpowiedni budżet, aby przeprowadzić przedsięwzięcie, o czym za moment.

Projekt domu Marisa II G2 energo WRC2377
Projekt domu Marisa II G2 energo WRC2377

Najbardziej rozpoznawalną cechą projektów domów energooszczędnych jest gwarantowanie przez nie ciepła oraz wygody niezależnie od pory roku i pogody. Wynika to z innej cechy, a mianowicie termoizolacyjności stosowanych rozwiązań, począwszy od uwzględnienia odpowiednich parametrów, które powinien spełniać energooszczędny budynek, przez wykorzystanie materiałów zapewniających energooszczędność, aż po odpowiednie umiejscowienie całej konstrukcji.

Z punktu widzenia architektury, domy energooszczędne wyróżniają się przede wszystkim prostotą i zwartą bryłą, a także zrezygnowaniem w ich przypadku ze zbyt dużych tarasów czy balkonów. Wynika to z tego, że wymienione stanowią elementy domu, które najczęściej powodują „uciekanie” ciepła z budynku. Domy energooszczędne z reguły wykonane są w prostokątnym planie z narzuconym na niego typowym, dwuspadowym dachem. Tego typu prostota ma nie tylko uczynić z niego budynek stosunkowo łatwy do skonstruowania oraz estetyczny, ale również ułatwić stosowanie energooszczędnych rozwiązań. Domy tego rodzaju charakteryzują się ponadto strefą wejściową usytuowaną od ich północnej strony, gdzie powinny też znajdować się pomieszczenia z małą liczbą przeszkleń. Tak zwana strefa dzienna natomiast, czyli ta, w której znajduje się większość okien, powinna być umieszczona od strony południowej, aby zapewnić jak największe nasłonecznienie, a co za tym idzie zdobywanie ciepła.

Projekt domu Indygo 4 BSA1702
Projekt domu Indygo 4 BSA1702

Decydując się jednak na budowę domów energooszczędnych, jak wspomniano wcześniej, musimy liczyć się z większymi wydatkami, niż w przypadku standardowych projektów – koszty związane są głównie ze stosowaniem najnowszych technologii w samym procesie budowy. Koszty, o których mowa, dotyczą między innymi bardziej złożonego systemu wentylacji i grubszej niż zazwyczaj izolacji umieszczanej w przegrodach zewnętrznych. Tańszy jest jednak tak zwany stan surowy, gdyż zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi domów energooszczędnych mam do czynienia ze zwartą, prostokątną bryłą oraz nieskomplikowanym, dwuspadowym dachem. Innym stosunkowo drogim elementem są okna – muszą być one przystosowane nie tylko do ogólnej konstrukcji, ale także funkcjonalności domu energooszczędnego.

Ostatecznie jednak, wszelkie większe wydatki związane z budową szybko zwracają się w czasie jego eksploatacji, zwłaszcza w zakresie niezależności domu energooszczędnego od różnych surowców związanych z ogrzewaniem, jak węgiel czy gaz ziemny.

12 stycznia, 2018

Dodaj komentarz