Drewniane żaluzje – alternatywa dla klasycznych żaluzji i rolet

Drewniane żaluzje, podobnie jak każda inna tego typu osłona montowana na oknie, ma za zadanie redukować nasłonecznienie w naszych pomieszczeniach oraz chronić naszą prywatność. Oprócz tej, poniekąd oczywistej, funkcjonalności, drewniane żaluzje odznaczają się także szczególną estetyką, która będzie doskonałym uzupełnieniem wystroju w naszych wnętrzach. Żaluzje wykonane z drewna to jednak nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalne. Przyjrzymy się im zatem nieco bliżej.

Drewniane żaluzje posiadają tę niewątpliwą zaletę, że można nimi niemal całkowicie zatamować dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia. Docenią to przede wszystkim te osoby, które zbytnie nasłonecznienie drażni bądź w inny sposób utrudnia codzienne funkcjonowanie w mieszkaniu. Są też bardzo skuteczne w przypadku upałów – drewno dobrze izoluje ciepło napływające z zewnątrz, choć raczej nie zastąpią pod tym względem odpowiedniej klimatyzacji.

Drewniane żaluzje występują w różnych wersjach kolorystycznych. Znajdziemy żaluzje wykonane zarówno z naturalnego drewna, jak i pomalowanego na różne odcienie. Same w sobie czynią nasze pomieszczenia o wiele bardziej przytulnymi, zaś paleta barw pozwala nam dodatkowo uzupełnić nimi całościowy wystrój wnętrza.

Pod tym względem, drewniane żaluzje są tylko lakierowane, gdy mają być bardziej naturalne, zaś innym popularnym gatunkiem są żaluzje pomalowane na biało. Te w szczególności dobrze pasują w przypadku minimalistycznych, utrzymanych w jasnej kolorystyce aranżacjach, jak na przykład styl skandynawski. Natomiast drewniane żaluzje w naturalnym odcieniu sprawdzą się w stylizacjach bardziej klasycznych czy rustykalnych.

8 października, 2019

Dodaj komentarz