Drewno do kominka – rady dotyczące wyboru i sposobu przechowywania

Niespodziewanie rozpoczął się sezon grzewczy. Obniżające się temperatury powietrza powodują, że właściciele domów muszą zatroszczyć się o ich ogrzewanie. Zwolennicy kominów, jak co roku, stają w obliczu problemów z wyborem odpowiedniego drewna i zapewnieniem odpowiednich warunków przechowywania szczapek.

Jakie drewno wybrać?

Teorii jest wiele, a dodatkowo każdy posiadacz kominka posiada własne doświadczenia. Dlatego warto wspomnieć jedynie o najważniejszych zasadach.

Do palenia w kominku zupełnie nie nadaje się drewno pochodzące z drzew iglastych. Po pierwsze, zawiera ono dużą ilość żywicy, która zanieczyszcza palenisko. Po drugie, podczas jego spalania wydzielana jest duża ilość sadzy, która zanieczyszcza komin. A po trzecie, drewno drzew iglastych jest mało kaloryczne i daje mało ciepła.

Właśnie dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór drewna drzew liściastych. Jest ono zdecydowanie twardsze i w związku z tym bardziej kaloryczne. Najlepsze właściwości posiada drewno grabu. Nieznacznie mniejszą wartością opałową charakteryzują się buk, dąb i jesion. Palą się one małym płomieniem i oddają duże ilości ciepła. Nieco gorsze rezultaty przynosi wykorzystywanie drewna brzozy i olchy, ale są to gatunki zdecydowanie tańsze.

Wybierając drewno kominkowe należy zwrócić uwagę na jego wilgotność. Świeżo ścięte drewno zawiera duże ilości wody i nie będzie się dobrze paliło. Dodatkowo podczas procesu palenia będzie wydzielało duże ilości dymu. Dlatego należy wybierać drewno sezonowane, czyli przechowywane w postaci szczap przez co najmniej 12 miesięcy, a w przypadku gatunków szczególnie „mokrych” – 24 miesięcy.

Jak przechowywać drewno?

To również bardzo popularny temat. Wiele osób uważa, że sposób przechowywania drewna nie ma żadnego znaczenia. Niestety jest to błąd. Niewłaściwie przechowywane drewno jest narażone na oddziaływanie wilgoci, która negatywnie wpływa na jego wartości opałowe.

Dlatego drewno należy przechowywać w drewutni lub w namiocie magazynowym. Osoby niedysponujące takimi pomieszczeniami mogą pomyśleć o przechowywaniu drewna pod wiatą. Dzięki temu drewno będzie chronione przed deszczem i śniegiem.

Na koniec warto wspomnieć o popularnej metodzie polegającej na ułożeniu drewna wzdłuż jednej ze ścian domu. Taki sposób przechowywania drewna wymaga stosowania się do ważnej zasady – szczapy nie mogą stykać się ze ścianą budynku. Niewłaściwe ułożenie drewna może spowodować, że w miejscach styku dojdzie do gromadzenia się dużej ilości wilgoci. Wilgoć ta może być niebezpieczna nie tylko dla szczapek, ale również dla samego budynku. Długotrwała ekspozycja na wodę może bowiem doprowadzić do rozwoju grzybów. A to może oznaczać poważne problemy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego gatunku drewna i odpowiednie przechowywanie szczapek to gwarancja dużej ilości ciepła. Ale to również gwarancja prawidłowego działania kominka i przewodu kominowego. Dlatego nie warto stosować się do podstawowych zasad.

3 listopada, 2017

Dodaj komentarz