Drewno w łazience – niezaprzeczalne walory estetyczne, ale czy warto?

Drewniane meble, podłoga i inne elementy wystroju wnętrz charakteryzują się niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju stylem, tworząc przyjemną oraz komfortową aranżację w naszym domu. Właściwości estetyczne drewna sprawiają, że do dzisiaj jest to materiał, po który sięgamy bardzo chętnie. Czasami jednak, w niektórych pomieszczeniach, stosowanie drewna na zbyt szeroką skalę wydaje nam się niemożliwe, przykładowo w łazienkach. Podświadomie łącząc charakterystyczną dla łazienki wilgoć z jej wpływem na drewno uznajemy, iż stosowanie tego materiału w takich miejscach jest wykluczone – czy na pewno?

Jak się okazuje: nic bardziej mylnego. Drewno potrafi sobie doskonale poradzić z wodą oraz wilgocią; musimy jednak wybrać odpowiedni gatunek tego materiału, zadbać o jego impregnację i konserwację. Pod względem drewna w łazience istotną właściwością tego materiału jest tak zwany współczynnik skurczu. Współczynnik ten powinien być jak najniższy: wówczas drewno nie kurczy się zbytnio pod wpływem zarówno wilgoci, jak i zmian temperatury. Z „naszego podwórka” właściwościami takimi odznacza się przede wszystkim dąb, ale możemy także zdecydować się na egzotyczne odpowiedniki, jak iroko czy tek.

Pod kątem estetycznym, niewątpliwą zaletą drewna są przede wszystkim jego różnego rodzaju naturalne cechy i niedoskonałości, jak sęki, słoje czy inne tego typu elementy. Nawet pęknięcia czy rozstępy mogą zostać przekute w zaletę, jeśli zostaną odpowiednio wyeksponowane i zabezpieczone.

Podsumowując, drewno można z powodzeniem wykorzystać w łazience, domowej saunie, jak również innych pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć. Kluczem jest dobranie odpowiedniego gatunku i jego zabezpieczenie. Przy dołożeniu starań stworzymy niesamowitą kompozycję, która sprawi, że podczas kąpieli czy wypoczynku będziemy czuć się świetnie i naprawdę „jak w domu”.

27 listopada, 2018

Dodaj komentarz