Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone?

142599960999646000W zależności od rodzaju pomieszczenia i jego użytkowania, będziemy potrzebować inny rodzaj drzwi. Możemy zamontować drzwi wewnętrzne pełne, by zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w mieszkaniu – dobrze sprawdzą się w łazience lub sypialni, gdzie potrzebujemy większej intymności niż w innych pomieszczeniach.

Do wyboru są też drzwi przeszklone, które również zasłaniają wnętrze, ale pokazują, co jest za nimi i przepuszczają światło. Rozwiązaniem pośrednim są drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem. Różnego rodzaju drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oferuje producent drzwi i okien Stolbud.

Wybór drzwi

Bardzo często przy wyborze drzwi kierujemy się głównie jego wyglądem i tym, czy kolorystycznie i pod względem wzoru pasują do naszego wnętrza. Jest to ważna kwestia, jednak zwrócić należy również uwagę na ich wykonanie i funkcjonalność – czy są skuteczną barierą przed hałasem i czy zapewniają intymność. Rodzajów drzwi jest naprawdę wiele, ze względu na sposób ich otwierania można podzielić je na uchylne, wahadłowe, obrotowe, przesuwane, harmonijkowe i składane. Najczęściej wybieranymi i najbardziej praktycznymi drzwiami są uchylne (otwierane na jedną ze stron) i wahadłowe (otwierają się i do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia).

Cena

Zwrócić należy również uwagę na cenę, na którą ma wpływ materiał wykonania drzwi (z czego są zrobione). Najdroższe będą te zrobione z drewna, tańsze z płyty wiórowej, MDF czy HDF. Nie bez znaczenia jest również sposób wykończenia drzwi – najtańsze jest farbowanie, droższe wykończenie z okleiny syntetycznej, najdroższy sposób to wykończenie okleiną naturalną.

Drzwi wewnętrzne pełne

Ten rodzaj drzwi oddziela dany pokój, przeważnie sypialnię, od innych pomieszczeń, w celu wyciszenia i zasłonięcia go. Chronią przed dźwiękami lub wzrokiem innych domowników czy gości, wprowadzają prywatność. Używane są nie tylko w sypialni, ale i w gabinecie czy w łazience. Można zastosować te drzwi również w innych pomieszczeniach, np. w salonie, jeśli oglądamy do późna telewizję – dźwięk może wówczas przeszkadzać innym.

Drzwi wewnętrzne przeszklone

Te drzwi mogą spełniać jednocześnie funkcję drzwi wewnętrznych pełnych – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – czy zależy nam na dekoracyjnym akcencie w postaci przenikania światła przez szybę w drzwiach czy ogólnie wzoru na szybie, czy jednocześnie, używając odpowiedniego szkła – także intymność, oddzielają dany pokój od drugiego. W tym celu należy wybrać drzwi z nieprzezroczystym szkłem. Wybór przeszklenia ze szkła mnożonego lub piaskowego, może pokazywać innym domownikom zarys postaci lub przedmiotów. Jeżeli kupimy drzwi z zupełnie przezroczystym szkłem i po jakimś czasie zdecydujemy się na jego zasłonięcie – wystarczy kupić specjalne przezroczyste naklejki, które zasłonią szkło, ale drzwi zachowają funkcję przenikanie światła.

 

Drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem

Kolejną alternatywą dla drzwi są drzwi częściowo przeszklone. W górnej części skrzydła przepuszczają światło ale nie odsłaniają całego wnętrza. Dobrze służą w łazience, gdzie nie ma okien – dostarczają trochę światła. Sprawdzają się także w pokojach dla dzieci, są bezpieczne, ponieważ nie są tak narażone na stłuczenia przy ich zamykaniu jak w pełni przeszklone drzwi. Wzorów takich drzwi jest wiele – od regularnych wzorów po bardziej wymyślne geometryczne kształty. Oprócz szkła, wykorzystuje się również szyby z polistyrenu (szkło syntetyczne), które nie tłucze się. Do bardziej awangardowych wnętrz można również wykorzystać w drzwiach witraże lub szyby z drukowaną grafiką.

12 marca, 2015

Dodaj komentarz