Dywan dla dziecka – jak dokonać dobrego wyboru?

Decydując się na wyposażenie pokoju dziecka w dywan warto wziąć pod uwagę równe czynniki. Co może nas przekonać, że jest on potrzebnym elementem? Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę?

Dywany dla dzieci to kategoria dywanów obejmująca całą gamę kolorów, kształtów i materiałów. Wiadomo, że bogactwo barw stymuluje rozwój umysłowy dzieci. To powoduje, że jedną z wielu zalet posiadania kolorowego dywanu dla najmłodszych jest korzystny wpływ na rozwój intelektualny oraz wyobraźnię dziecka. Na rynku mamy dostęp do szerokiego wyboru kolorów oraz motywów przewodnich wykorzystywanych na dywanach dla dzieci, przez co istnieje możliwość znalezienia odpowiedniego wzoru dostosowanego do bieżących potrzeb dziecka związanych z wiekiem, płcią, czy zainteresowaniami. Dzięki temu dywan, również sam w sobie może być źródłem zabawy, poprzez wzory i kształty np.: bajkowe labirynty, tory wyścigowe czy baśniowe zamki itp.

Do wyboru dywanu dla dziecka powinno skłaniać również bezpieczeństwo najmłodszych. Jedną z zalet posiadania dywanu jest spokój związany z tym, że bawiące się dziecko na podłodze nie będzie narażone na zimne i śliskie powierzchnie. W temacie bezpieczeństwa istotny jest także wybór materiału z jakiego będzie zrobiony dywan dla najmłodszych. Najczęstszymi surowcami wykorzystywanymi do produkcji dywanów dla dzieci są wełna, akryl i bawełna. Warto dla dobra dziecka zapoznać się z zaletami i wadami tych materiałów.

Decyzję o zakupie dywanu z określonego materiału należy skonfrontować z wiekiem dziecka, oraz faktem, czy dziecko jest alergikiem. Trzeba pamiętać, że wełna jest silnym alergenem, oraz że naturalne dywany wełniane i bawełniane są siedliskiem roztoczy i kolejną przyczyną powstawania możliwych reakcji uczuleniowych. Dlatego dla dzieci skłonnych do alergii odpowiednie będą dywany z akrylu, które swoimi właściwościami są zbliżone do dywanów wełnianych, a jednocześnie są antyalergiczne. Ponadto posiadają właściwości wysoko antystatyczne i nie przyciągają kurz.

Dzięki przeanalizowaniu różnych czynników i odpowiedniemu wyborowi dywanu dla dzieci można zapewnić najmłodszym komfort i bezpieczeństwo.

27 lutego, 2017

Dodaj komentarz