Ekologiczne pompy ciepła – czy warto?

W ostatnim czasie, w budownictwie coraz częściej wielu decyduje się na rozmaite rozwiązania ekologiczne, nie tylko ze względu na to, że pozwalają dbać o środowisko naturalne i zmniejszają emisję szkodliwych substancji, ale również dlatego, iż często są bardzo opłacalne pod względem eksploatacji, choć nierzadko koszt montażu wszelkiej maści urządzeń, jak na przykład kolektory słoneczne może okazać się dosyć spory – niemniej jednak, inwestycja szybko się zwraca. Sporym zainteresowaniem cieszą się także pompy ciepła, którym przyjrzymy się dzisiaj.

Jak wszyscy wiemy, w samej naturze tkwią ogromne pokłady energii, którą możemy wykorzystać z kolei w formie energii elektrycznej lub cieplnej, lecz potrzebujemy w tym celu odpowiednich urządzeń oraz całych systemów, które umożliwiają nam na efektywne wykorzystywanie takich zasobów w postaci ciepła pobieranego z wiatru, promieniowana słonecznego czy wód geotermalnych. Specjalne pompy ciepła występujące najczęściej w dwóch wariantach: solankowo – wodnych bądź powietrzno – wodnych, pozwalają czerpać energię naturalną i przekształcać ją w formę użyteczną w ogrzewaniu mieszkań lub wody użytkowej. Pompy są bezpiecznym rozwiązaniem, a poza tym nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów oraz pozwalają zaoszczędzić miejsce potrzebne do składowania opału. Pompy ciepła nie spalają również żadnych paliw, jak gaz, olej czy drewno i tym samym nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla. Montaż pomp ciepła zalecany jest przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza nowych bądź poddawanych termomodernizacji.

Podczas gdy ekologiczny aspekt pomp cieplnych jest niewątpliwie istotny, to warto pamiętać, że wpływają one również pozytywnie na nasz portfel, obniżając koszt rachunków za ogrzewanie. Stosując współczynnik wydajności cieplnej, który służy do opisywania proporcji pomiędzy energii cieplną wyprowadzaną z urządzenia, a doprowadzaną energią elektryczną w pewnych zewnętrznych warunkach, skuteczność pomp cieplnych osiąga najczęściej współczynnik 4 bądź 5, co stanowi dobry wynik, świadczący o sporych możliwościach sprzętu tego rodzaju. Temperatura wody ogrzewanej przez pompy cieplne osiąga wartość ponad 60 stopni, co pozwala zapewnić komfort temperaturowy w niemal każdym pomieszczeniu domowym.

Nim zdecydujemy się jednak na skorzystanie z opisywanego rozwiązania, powinniśmy poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie analizy zapotrzebowania budynku w energię elektryczną oraz ciepłą wodę oraz przyjrzeć się właściwościom obiektu i terenu na jakim został wzniesiony. Wybierając odpowiednie urządzenie powinniśmy także kierować się wielkością budynku. Solankowe pompy ciepła w swoim działaniu wykorzystują poziome kolektory gruntowe bądź pionowe sondy gruntowe umieszczane w specjalnych odwiertach, aby pobierać ciepło pochodzące z gruntu. Oznacza to, że montaż pomp solankowo – wodnych wymaga wcześniejszych prac głębinowych; pompy powietrzno – wodne można instalować wewnątrz oraz na zewnątrz budynków oraz nie trzeba przeprowadzać żadnych szczególnych prac terenowych.

Większość pomp ciepła poza sporą wydajnością i ekologicznym „zacięciem”, charakteryzuje się ponadto niedużymi rozmiarami, praktycznie nie wydają żadnych dźwięków oraz są banalnie proste w montażu i obsłudze. Warto wspomnieć o tych wszystkich aspektach, gdyż pompy ciepła na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się z ogromnymi metalowymi klocami, od których pracy trzęsie się całe mieszkanie, które ponadto wymagają dużo energii, aby sprawnie działać. W rzeczywistości, pompy ciepła występują w różnych wariantach, ale nigdy nie pochłaniają znacznych ilości energii, nawet w modelach o najwyższych zakresach mocy. Podobnie sprawa przedstawia się z emitowanym hałasem – najczęściej oscyluje on w okolicy dwudziestu decybeli.

9 lipca, 2016

Dodaj komentarz