Ergonomia w kuchni, czyli wszystko na swoim miejscu

W dzisiejszych czasach możemy natknąć się na różne rozwiązania dotyczące wystroju oraz ulokowania kuchni – często jest to swojego rodzaju kompromis spowodowany ograniczonymi wymiarami aneksu, chęcią stworzenia oryginalnego połączenia kuchni i salonu, jak również niewielkimi wymiarami samego pomieszczenia. Bez względu jednak na stan faktyczny, ergonomiczność kuchni powinna być dla nas zawsze priorytetem, gdyż to właśnie od niej zależy komfort korzystania z pomieszczenia. Przyjrzymy się kilku zasadom planowania przestrzeni, co pozwoli nam poprawić funkcjonalność naszej obecnej bądź dopiero przyszłej kuchni.

Metraż a zabudowa

Podstawą całego przedsięwzięcia jest przemyślany projekt samej kuchni – jeszcze przed nabyciem jakiegokolwiek wyposażenia powinniśmy już z góry zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów. Najłatwiejsza do zaprojektowania jest otwarta przestrzeń uzupełniona aneksem, lecz oczywiście nie zawsze będziemy mieli taką możliwość. W przypadku zamkniętych pomieszczeń i dodatkowo o niewielkim metrażu bardzo dobrze sprawdzi się jednorzędowy układ sprzętów i mebli. Jeśli natomiast mamy dużą kuchnię, najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie elementów pomieszczenia w kształt litery L bądź U – czyli odpowiednio dwurzędowo albo trzyrzędowo; taki układ pozwala ponadto umieścić w jego środku stół.

Zachowanie ciągu działań

Podczas codziennych działań w kuchni konieczne jest zachowanie pewnego porządku czynności: od przyrządzania, przez przechowywanie, po zmywanie naczyń – dla każdej z nich kuchnia posiada (a przynajmniej powinna) odpowiednie sprzęty oraz przeznaczone ku temu „strefy”. Aby ułatwić sobie życie, dobrym pomysłem jest stworzenie takiego układu sprzętów i mebli, który będzie dostosowany do kolejności etapów. Można zrealizować to w następujący sposób: przygotować strefę, gdzie będziemy przechowywać składniki, w jej skład powinna wchodzić zarówno lodówka, jak też szafeczki z produktami spożywczymi czy spiżarnia; strefę „roboczą” – obejmującą zarówno miejsce do przygotowywania posiłków, kuchenkę i piekarnik, jak również garnki, naczynia i inne przedmioty; wreszcie ostatnia strefa powinna obejmować sprzęt do zmywania oraz służący do zachowania czystości kuchni. Warto zadbać, aby szczególnie ostatnia strefa była wykonana z solidnych i odpornych na ścieranie materiałów, które łatwo będzie pielęgnować, a przy tym odznaczają się trwałością, jak na przykład chromowany mosiądz.

Znaczenie wysokości wyposażenia

Ergonomia korzystania z kuchni jest związana nie tylko z omówionym rozmieszczeniem elementów i dopasowaniem ich do wymiarów pomieszczenia; ogromne znaczenia ma też wysokość kuchni, która z kolei przekłada się na umieszczenie na odpowiednim poziomie blatu czy innych elementów. Blat zazwyczaj umieszczany jest na wysokości mniej więcej 80 centymetrów, lecz za każdym razem powinniśmy sprawdzić czy takie rozwiązanie na pewno okaże się komfortowe. Przy projektowaniu kuchni, jeśli planujemy umieścić w niej również piekarnik, musimy także i kwestie związane z jego wysokością wziąć pod uwagę. Piekarnik często montuje się na podłodze, niemniej bardziej komfortowe może okazać się ulokowanie go na poziomie od 70 do 80 centymetrów nad podłogą. Możemy także wydzielić dla niego niewielką przestrzeń, w której będziemy trzymali sprzęt przeznaczony specjalnie dla piekarnika: formy do ciast, blachy i tak dalej.

Zlewozmywaki i higiena

Bez wątpienia zachowanie higieny w kuchni powinno być dla nas priorytetem – nikomu nie trzeba z pewnością tłumaczyć konieczności relatywnie sterylnych warunków, w których przygotowujemy posiłki. To, co decyduje o sprawnym funkcjonowaniu powiązanej z higieną strefy jest jej odpowiednie wyposażenie: zmywak oraz jego armatura. Wybór mamy dosyć szeroki: możemy zdecydować się na zlew jednokomorowy, jeśli celujemy w zlewozmywak, zaś gdy planujemy zmywać naczynia ręcznie najlepszym wyjściem okaże się dwukomorowy zlew ze specjalnym ociekaczem. Na rynku sporą popularnością cieszą się funkcjonalne baterie z możliwością wyciągnięcia natrysku, co znacznie ułatwia mycie naczyń – warto rozważyć to rozwiązanie.

Wszystko pod ręką

Poza komfortowym rozmieszczeniem sprzętów kuchennych nie można zapomnieć o zabudowie meblowej. Jakkolwiek, nie wystarczy jej sprytnie rozmieścić – trzeba też zadbać, aby była w miarę możliwości jak najbardziej funkcjonalna. W tym celu należy wybrać nie tylko odpowiednie modele, ale również mądrze umieszczać w nich przedmioty – w szafkach na wysokości wzroku najlepiej trzymać takie „codzienne” naczynia jak filiżanki czy talerze oraz produkty spożywcze: kawę czy przyprawy. Sztućce najlepiej umieścić w szafkach tuż pod blatem kuchennym bądź specjalnych koszykach – ważne, aby jednocześnie nam nie przeszkadzały, a z drugiej strony, aby dostęp do nich był łatwy i komfortowy.

18 września, 2016

Dodaj komentarz