Gdy odwiedzą nas goście… Czyli jak wybrać narożnik dla kilku osób

Wybierając narożnik do salonu, warto kierować się nie tylko swoimi codziennymi potrzebami, ale uwzględniać też inne, nadzwyczajne okoliczności. Często są nimi odwiedziny gości — przyjaciół lub rodziny, którzy przyjeżdżają z daleka. Gdy ich wizyta przeciąga się na kilka dni, ważne jest, aby móc zaproponować im nocleg. Gdzie? W swoim salonie!

Strefa wypoczynkowa składa się z kilku siedzisk. Zazwyczaj największą przestrzeń do odpoczynku oferuje narożnik i to on stanowi centralny punkt salonu. W niektórych wersjach meble są rozkładane, dlatego można używać ich nie tylko w dzień, ale też nocą. To świetna opcja, gdy nie masz oddzielnej sypialni lub pokoju dla gości.

Narożnik z funkcją spania

Rozkładane narożniki oferują znacznie więcej możliwości niż kanapy pozbawione tej funkcji. W dzień stanowią dekoracyjne siedzisko, a po zmroku można je szybko i łatwo rozłożyć. W kilka chwil znacznie zwiększa się przestrzeń użytkowa mebla, tworząc tym samym miejsce do spania dla dwóch osób dorosłych. Dzięki wypełnieniu, na które składają się np. pianka i sprężyny komfort snu jest wysoki — porównywalny do tego, jaki uzyskujesz, śpiąc na łóżku.

Miejsce do przechowywania

Dla gości potrzebujesz nie tylko łóżka, ale też kołdry, poduszki, koca. Gdzie je przechować? Wiele mebli wyposażonych jest w obszerne pojemniki lub szuflady, które zmieszczą pościel na zmianę. Warto kupować tego typu produktu, jeżeli zależy Ci na utrzymaniu porządku i zyskaniu dodatkowego miejsca.

Czym się kierować?

Narożniki tapicerowane rozkładane zazwyczaj są eksploatowane znacznie intensywniej niż meble pozbawione tej opcji. Dlatego w ich przypadku szczególnie istotna jest solidna konstrukcja oraz zastosowanie wysokiej jakości komponentów. Materiał obiciowy powinien mieć gęsty splot, co sprawi, że nie będzie podatny na przecieranie czy mechacenie.

Warto też uwzględnić rodzaj wypełnienia. W przypadku mebli rozkładanych dobrze, gdy zarówno część wysuwana, jak i główna mają ten sam wkład. To, po rozłożeniu, zapewnia jednolitą powierzchnię o takiej samej twardości. Istotne jest, gdzie wtedy znajdą się łączenia. Najlepiej, kiedy biegną one przez środek, a nie pod plecami czy nogami. Wówczas spanie nie jest komfortowe, głównie ze względu na różnicę poziomów.

Jeżeli Twój goście nocują u Ciebie okazjonalnie, to dla ich potrzeb wystarczy klasyczny narożnik z funkcją spania. Do częstego czy nawet codziennego użytkowania mebla jako łóżka trzeba wybrać produkt solidny, o mechanizmach odpornych na częste składanie i rozkładanie. Wtedy też ważny będzie jego rozmiar, aby po rozłożeniu nie zajął zbyt dużo przestrzeni.

28 czerwca, 2020