Hygge – czyli z umiarem i przytulnie

Hygge, będące ostatnio dosyć modnym określeniem, wywodzi się z definicji szczęścia charakterystycznej dla duńskiego okręgu kulturowego, która to definicja przeniknęła do aranżacji wnętrz. „Aksjologicznie” dla tego stylu najważniejsza jest prostota, uniwersalność oraz stworzenie przytulnej atmosfery w pomieszczeniach. Aranżacja tego rodzaju ma za zadanie poprawiać nastrój domowników i ułatwiać im zrelaksowanie się. Służą w tym celu przede wszystkim różnego rodzaju dodatki. Jakie? Przekonamy się za chwilę.

Jednym z elementów zimy są nie tylko niskie temperatury i opady śniegu, ale również krócej trwający dzień i wydłużona noc. Taki cykl potrafi być przygnębiający oraz sprzyja brakowi motywacji i szybciej powstającemu uczuciu zmęczenia. Wystrój hygge powstał właśnie jako sposób na przeciwstawienie się tym zjawiskom poprzez przytulną aranżację wnętrz.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o większą ilość światła. Wszelkiego rodzaju lampy, lampiony i inne świecące urządzenia sprawdzą się doskonale. Powinniśmy jednak skoncentrować się na tym, aby światło było w miarę możliwości delikatne – doda to nie tylko uroku pomieszczeniom, ale również sprawi, że staną się bardziej komfortowe i przytulne. Elektroniczny sprzęt oświetleniowy możemy uzupełnić świecami, również zapachowymi.

Ważnym elementem tworzenia przytulnego wnętrza w stylu hygge są także poduszki. Nie musimy być tutaj oszczędnymi – najlepiej, aby było ich jak najwięcej, zwłaszcza w kolorach beżu czy brązów oraz bogatych w różnego rodzaju delikatne wzornictwo. Najlepiej sprawdzą się poduszki plecione i futrzane. Oprócz poduszek możemy także zdecydować się na puszyste koce – nie ma wszak nic przyjemniejszego w zimowy wieczór od otulenia się ciepłym materiałem. Tego rodzaju koce i narzuty doskonale sprawdzą się ponadto na łóżku czy fotelach.

Skoro już jesteśmy w temacie mebli. W stylu hygge świetnie sprawdzą się różnego rodzaju drewniane sprzęty, możliwie o naturalnej aparycji. Drewniane stołki i stoliki, z widocznymi słojami oraz innymi defektami, jak również tego rodzaju krzesła będą doskonałym uzupełnieniem naszych pomieszczeń. Meble mogą być również dla naszej wygody z obiciem, podobnie jak wspomniane poduszki najlepiej w ciepłych, jasnych kolorach. Świetnie sprawdzą się także we współpracy z jasnymi panelami podłogowymi.

19 grudnia, 2018

Dodaj komentarz