Idealny taras dla domu jednorodzinnego

W dzisiejszych czasach raczej trudno wyobrazić sobie życie w domu bez jakiejkolwiek możliwości wypoczywania na świeżym powietrzu – w skrajnych przypadkach, choćby otworzenia okna na działkowy ogródek. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym bądź planujemy wybudowanie takiego, warto pomyśleć o wykonaniu dla niego tarasu, który umożliwi nam taki wypoczynek.

Decydując się na taras powinniśmy wziąć pod uwagę do czego będzie nam służył oraz dopasować go do usytuowania oraz powierzchni posiadanej działki. Najwygodniejszy i najłatwiejszy w wykonaniu taras, to taki umieszczony bezpośrednio na gruncie tuż przy budynku lub stanowiący część domu. W tym drugim przypadku, o taras należy zatroszczyć się już podczas etapu projektowania naszego mieszkania, zwłaszcza jeśli chcemy, aby znajdował się, przykładowo, na stropie pomieszczenia bądź poddaszu. W wyborze odpowiedniego tarasu i wykomponowaniu go w budynek pomogą nam różnorakie firmy i architekci oferujący projekty domów z tarasem.

Polska znajduje się w strefie klimatycznej, w której najlepszy taras byłby zadaszony, choćby częściowo – z wielu względów: chronią zarówno przed deszczem, jak i nadmiernym nasłonecznieniem. Jest to poza tym funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, ale jeśli wciąż mamy obawy związane z zastosowanym zadaszeniem możemy zdecydować się na rozsuwaną markizę lub drewnianą pergolę. Trzeba też wziąć pod uwagę to, jak usytuowany jest budynek: najlepiej taras umieścić w zachodniej bądź południowej stronie domu – ochroni nas to przed zbyt intensywnym światłem rano, a jednocześnie zapewni odpowiedni dostęp światła w ciągu dnia. Dodatkowymi rekreacyjnymi walorami tarasu będzie umieszczenie go w taki sposób, aby widok z niego rozciągał się na okoliczną przyrodę: ogród, oczko wodnelub inne tego typu.

Taras stanowiący przedłużenie pomieszczeń użytkowych musi być oddzielony od tychże drzwiami. Wybór drzwi tarasowych to bardzo ważna sprawa – obie sfery powinny przenikać się w miarę możliwości, nie warto oddzielać je w taki sposób, że powstaje pomiędzy nimi wyraźna granica. Najlepsze w tym celu będą rozsuwane skrzydłowe drzwi, lecz aby sobie na to pozwolić pomieszczenie przylegające do tarasu musi być odpowiednio duże. W mniejszych pomieszczeniach równie stylowym wyjściem są z kolei przesuwane drzwi.

Istotną kwestią jest też wykończenie tarasu: materiały powinny być odporne na mróz, deszcz oraz ścieranie. Nawierzchnia powinna być poza tym antypoślizgowa i nietrudna do utrzymania w należytym stanie. Na szczęście wybór takich materiałów jest bardzo szeroki: możemy zdecydować się na wykończenie granitowe lub z piaskowca, ale też z terakoty czy klinkieru. Możemy też zdecydować się na wykończenie drewniane – najlepiej, aby było to drewno dębowe bądź inne, odporne na czynniki atmosferyczne. Niektórzy doprowadzają do tarasów także instalację wodociągową i elektryczną, co czyni taras dosyć funkcjonalnym pomieszczeniem, które możemy oświetlić bądź zainstalować w nim elektryczny grill i inne urządzenia.

28 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz