Inteligentny dom w praktyce

Wszyscy z pewnością kojarzymy filmy czy gry komputerowe osadzone w realiach science – fiction, w których możemy zobaczyć jak w artystycznej wizji mogłyby wyglądać mieszkania przyszłości; podczas, gdy poszczególne obrazy różnią się od siebie, jedna cecha pozostaje zazwyczaj wspólna: mianowicie, wiele ze sprzętów oraz elementów konstrukcyjnych mieszkania dzisiaj użytkowanych siłą ludzkich mięśni ma zostać zastąpionych poprzez komputerowo sterowany system reagujący na komendy użytkownika lub przyciski pilota. Być może do całkowicie zautomatyzowanych mieszkań jeszcze trochę nam daleko, to już dzisiaj możemy, przykładowo, zasłonić lub odsłonić rolety w oknach czy włączyć nastrojowe światło nie ruszając się z miejsca. Przyjrzyjmy się jak funkcjonują współczesne tak zwane domy inteligentne.

Wszystko pod kontrolą

Systemy sterowania w domach inteligentnych adresowane są zasadniczo dla użytkowników większych powierzchni, niemniej jednak obecnie zaglądają również do mniejszych mieszkań, również tych w blokach czy osiedlach mieszkaniowych. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą umieszczonej gdzieś konsoli, przenośnego pilota a czasami również nawet smartfona czy komputera, jeśli posiadany system umożliwia sparowanie go z tego rodzaju urządzeniami.

Dom inteligentny służy nie tylko poprawie naszej wygody, ale również bezpieczeństwa – pozwala upewnić się, że zamkniemy za sobą mieszkanie pod naszą nieobecność, jak też może skutecznie chronić nasz dobytek w czasie dłuższej nieobecności, przykładowo poprzez symulowanie obecności domowników nocą zapalając światła. Nie zmienia to faktu, że najbardziej spektakularnymi rozwiązaniami są te, nastawione na możliwość tworzenia unikalnego klimatu poprzez zdalne sterowanie oświetleniem, włączanie i wyłączanie muzyki, i tak dalej.

Co obejmują domy inteligentne?

Domy inteligentne pozwalają na zdalne sterowanie nie tylko światłem, ale również roletami okiennymi czy nawet ogrzewaniem i wentylacją. Może to następować zarówno za pośrednictwem działania użytkownika, jak też automatycznie, przykładowo za pośrednictwem czujników ruchu, które zamykają okna i drzwi, gdy wykryją nieproszonego gościa na naszej posesji, często jednocześnie powiadamiając odpowiednie służby.

Wiele systemów można również bardzo łatwo dopasować do naszych potrzeb za pomocą intuicyjnego interfejsu umożliwiającego konfigurację określonych układów oraz funkcjonalności posiadanego sprzętu.

17 maja, 2017

Dodaj komentarz