Jak bezpiecznie przechowywać meble ogrodowe w okresie zimowym?

Producenci oferują dziś bardzo szeroki wybór pięknych i praktycznych mebli ogrodowych. Leżaki ogrodowe, stoły z krzesłami i ławki warto zimą przechowywać w taki sposób, aby nie zaszkodziły im warunki atmosferyczne. Jak zadbać o meble ogrodowe w okresie zimowym?

Dostępne na rynku meble ogrodowe

Kiedyś wszystkie meble przeznaczone do stosowania w ogrodzie lub na balkonie, produkowano z drewna. Ten surowiec niestety nie jest najbardziej praktyczny, ponieważ źle znosi moknięcie. Na zimę tego typu meble trzeba było specjalnie zabezpieczać, a najlepiej wynosić do środka. Następnie, na wiosnę większość osób musiała impregnować je na kolejny sezon specjalnym preparatem, aby nie szkodził im deszcz, czy codzienna poranna rosa.

Producenci oferują dziś więcej rozwiązań, jak leżaki ogrodowe, stoły i krzesła oraz kanapy wykonane z rozmaitych tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się meble z tak zwanego technorattanu. Surowiec ten przypomina wyglądem prawdziwy rattan, jednak jest od niego znacznie bardziej praktycznym materiałem. Wykazuje się odpornością na temperatury, wilgoć, jak również uderzenia.

Jak przygotować leżaki ogrodowe i inne meble przed sezonem?

Przed rozpoczęciem sezonu wszystkie należy dokonać przeglądu wszystkich posiadanych mebli ogrodowych. Być może konieczne będą drobne naprawy i konserwacje. Meble wykonane ze sztucznych materiałów wystarczy umyć wodą, jednak te z drewna lub rattanu mogą wymagać lekkiej renowacji. Z pewnością przyda się użyć preparatu do impregnacji, który ochroni je przed wodą i wilgocią, a jednocześnie doda nieco życia. Jeśli meble są malowane, co kilka lat trzeba zdrapać odchodzące z nich warstwy starej farby i pokryć je nową, a następnie zabezpieczyć lakierem. Trzeba też wyprać zakurzone poduszki, podkładki i koce, których używamy co roku.

Skuteczne sposoby na przechowywanie mebli ogrodowych zimą

Wszystkie meble ogrodowe, niezależnie od tego, z jakiego surowca są skonstruowane, należy zabezpieczać na zimę, aby uniknąć uszkodzenia i nadmiernego zabrudzenia. Te z drewna najlepiej jest przykryć i wynieść do piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego, w którym nie jest zbyt mokro. Poduszki i siedziska można spakować w worki próżniowe, aby zajmowały podczas zimy mniej miejsca. Jeśli dobrze je zabezpieczymy po praniu, na wiosnę nie będzie konieczności ich ponownego czyszczenia.

Meble z tworzyw sztucznych bardzo dobrze znoszą wszystkie warunki atmosferyczne. Warto jednak przykryć je folią, która ochroni przed wilgocią, brudem i zwierzętami. Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze warto jest wynieść leżaki ogrodowe i inne mało używane meble w bezpieczne miejsce, gdzie przeczekają zimę. Takie składowanie na pewno przedłuży ich żywotność o kilka lat. Oferowane dziś produkty nie należą do tanich, jednak przy odpowiedniej dbałości, można z nich korzystać długo. Należy pamiętać, że w końcu wydajemy własne, ciężko zarobione pieniądze, dlatego lepiej szanować to, co kupujemy i inwestować w dobre produkty.

25 lutego, 2021