Jak dbać o egzotyczne rośliny w ogrodzie? Jak dbać o egzotyczne rośliny w ogrodzie?

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej średnia temperatura w 2016 roku wynosiła około 8°C, natomiast suma opadów nie przekroczyła w większości miejsc 700 mm. Te i inne czynniki wpływające na umiarkowany klimat, w którym znajduje się Polska, umożliwiają sadzenie w ogrodach niektórych roślin egzotycznych. Jakich? Dowiesz się z artykułu.

Rośliny egzotyczne to takie, które naturalnie nie rosną w Polsce. Występują najczęściej w krajach Afryki, Azji czy Ameryki Północnej i Południowej. Część z nich od razu przyciąga wzrok swoją odmiennością i wyróżnia się na tle znanych, europejskich gatunków. Chcesz założyć ogród pełen kolorów i dużych liści? Poznaj 5 egzotycznych roślin wartych zasadzenia i dowiedz się, jak o nie dbać.

Gunnera olbrzymia (Ameryka Południowa)

Gunnera olbrzymia to bylina, która osiąga nawet 3 m wysokości. Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużymi i rozłożystymi liśćmi przypominającymi kształtem powiększone liście kapusty oraz kwiatami wyglądającymi jak czerwonożółte kolby.

Jeśli chcesz zasadzić gunnerę olbrzymią w swoim ogrodzie, musisz przede wszystkim przygotować odpowiednią ilość miejsca. Roślina ta prezentuje się bowiem najlepiej na odsłoniętej przestrzeni, co wspomaga także jej wzrost.

Najważniejsze informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji gunnery olbrzymiej:

  • stanowisko – gunnera olbrzymia nie lubi intensywnego słońca, dlatego najlepiej czuje się w miejscach półcienistych;
  • gleba – gunnerę można sadzić w glebie uniwersalnej wzbogaconej o nawóz organiczny. W późniejszych latach warto ją uzupełnić o uniwersalny nawóz płynny od Ziemovita.

Abyś mógł cieszyć się widokiem gunnery olbrzymiej przez wiele lat, musisz także pamiętać o zabezpieczeniu jej przed mrozem. Przed nadejściem ujemnych temperatur zetnij wszystkie liście, a całą bylinę przykryj słomą, torfem lub gałązką.

Agawa (Ameryka Północna i Południowa)

Agawa to roślina, która swoim wyglądem przypomina zanurzony w ziemi ananas. Największe zainteresowanie budzą przede wszystkim pnące się w górę mięsiste liście pokryte drobnymi i ostrymi kolcami. Co ciekawe, agawa kwitnie tylko raz, w wieku 6–15 lat, i wypuszcza pęd sięgający nawet 12 m.

W polskich warunkach agawy mogą przetrwać nawet 50 lat. W sklepach są także dostępne odmiany miniaturowe, do sadzenia w donicach na tarasie, balkonie lub w domu.

Najważniejsze informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji agawy:

  • stanowisko – agawa to roślina pustynna, w związku z czym najlepiej czuje się w bardzo nasłonecznionych, suchych miejscach;
  • gleba – agawę możesz sadzić w glebie uniwersalnej wymieszanej z gruboziarnistym piaskiem.

Choć agawa jest odporna na delikatny mróz, warto zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem chłodnego powietrza. Niektóre, zwłaszcza młode rośliny należy zimą przechowywać w domu. Dorosłe odmiany można natomiast okryć słomą lub innym organicznym materiałem.

Palma sabałowa (Ameryka Północna)

Choć palmy kojarzą się głównie z Hawajami i wyspami Azji, w Polsce najlepiej przyjmuje się jej niższa odmiana – sabałowa. Gatunek ten ma bardzo sztywne, zimozielone liście podzielone na ostro zakończone taśmy.

Palma sabałowa nie potrzebuje zbyt dużo wolnego miejsca. W polskich warunkach osiąga do 2 m wysokości i ok. 1 m szerokości. Bardzo dobrze prezentuje się nie tylko w ogrodzie, lecz także na dużych tarasach i balkonach.

Najważniejsze informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji:

  • stanowisko – choć palmy lubią słońce, zimą mogą być narażone na przesuszenie. W związku z tym najlepiej sadzić je od południowej strony domu, w półcienistym miejscu;
  • gleba – palmy powinny być sadzone przede wszystkim w glebach dobrze przepuszczalnych.

Palma sabałowa bardzo lubi ciepło, dlatego zimą najlepiej dogrzewać ją np. za pomocą kabla grzewczego. Możesz także obsypać ją śniegiem, tworząc naturalną osłonę przed wysuszającym, mroźnym wiatrem i zimowym słońcem.

Bambus (Azja)

Bambus to roślina wieloletnia o charakterystycznych drewnianych łodygach w zielonym kolorze, osiągających 2 m wysokości. Wyróżniają go także drobne i jednocześnie bardzo gęsto rosnące liście, które razem z drewnianymi łodygami tworzą w naturalnych warunkach rozległe lasy bambusowe.

Jeśli chcesz posadzić bambus w ogrodzie, znajdź dla niego lokalizację w pobliżu polskich gatunków. Roślina ta bowiem doskonale podkreśla wygląd i kolorystykę pozostałych drzew i krzewów.

Najważniejsze informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji agawy:

  • stanowisko – bambus potrzebuje dużego nasłonecznienia, dlatego nie należy go sadzić w miejscach zacienionych i pod dużymi drzewami;
  • gleba – powinna mieć odczyn obojętny i być pozbawiona piasku. Najlepsze ziemie uniwersalne do wykorzystania znajdziesz tutaj.

Bambus nie jest odporny na mrozy, szczególnie przez pierwsze kilka lat. Poza wykonaniem ściółkowania musisz więc okryć wszystkie pędy agrowłókniną, blokującą dostęp mroźnego wiatru.

Drzewo cytrynowe (Azja)

Cytryny są uprawiane w Europie już od starożytności. W naturalnych warunkach osiągają nawet od 5 do nawet 10 m wysokości. W Polsce jednak przeważają gatunki miniaturowe, wypuszczające owoce o niewielkich rozmiarach.

Nieprzystosowane do warunków panujących w Polsce drzewka cytrynowe najlepiej sadzić w domu, w doniczkach. Warto także stale kontrolować ich wzrost, ponieważ – zwłaszcza wiosną – ich pędy mogą nawet kilkakrotnie zwiększyć swoją długość.

Najważniejsze informacje dotyczące sadzenia i pielęgnacji agawy:

  • stanowisko – drzewa cytrynowe potrzebują dużo słońca, dlatego najlepiej ustawiać je na parapetach lub tuż przy oknach. Należy także unikać przechowywania ich obok kaloryferów;
  • gleba – w sklepie możesz kupić gotowe podłoże do cytrusów albo ziemię do roślin kwaśnolubnych Ziemovit.

Wraz z nadejściem zimy drzewko cytrynowe zaczyna gubić liście. Przez ten czas nie wyrastają także nowe owoce. Staraj się jednak nadal regularnie podlewać roślinę, aby wiosną znów wypuściła nowe pędy.

Więcej porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji różnych gatunków roślin znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

21 marca, 2017

Dodaj komentarz