Jak dbać o meble z rattanu?

mebleogrodoweKilka lat temu Polacy zachłysnęli się nawiązaniami do natury. Od tamtego czasu chętnie sięgamy po kolory ziemi, meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Zalicza się do nich także rattan, z którego robione są najróżniejsze rodzaje mebli.

Kilka lat temu Polacy zachłysnęli się nawiązaniami do natury. Od tamtego czasu chętnie sięgamy po kolory ziemi, meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Zalicza się do nich także rattan, z którego robione są najróżniejsze rodzaje mebli.

Rattan, czyli rosnąca na terenie Ameryki Południowej oraz Azji roślina tropikalna, charakteryzuje się grubymi, kolczastymi pędami. Pod wpływem pary wodnej stają się one niezwykle elastyczne, przez co można wyplatać z nich najróżniejsze kształty. Meble zrobione z rattanu posiadają wiele zalet. Do tych najważniejszych zaliczyć można łatwość utrzymania w czystości.

Usuwanie kurzu

Podstawą pielęgnacji mebli z rattanu jest regularne usuwanie osiadającego na nich kurzu. Chodzi tu nie tylko o to, aby meble nie ulegały zniszczeniu – pokryte kurzem po prostu nie wyglądają dobrze. Tyczy się to zwłaszcza ciemnych modeli, na których najmniejszy nawet osad widać bardzo wyraźnie. Niewielką warstwę kurzu można usunąć przy pomocy odkurzacza. Wystarczy sięgnąć po miękką szczotkę, której włosie dotrze do najmniejszych nawet zakamarków rattanu. Meble pozostaną czyste i lśniące.

Co, kiedy kurzu jest więcej?

Jeśli z jakiegoś powodu nie czyściliśmy naszych rattanowych mebli dłuższy czas, z pewnością zebrała się na nich niemała warstwa kurzu. W takiej sytuacji odkurzacz może nie wystarczyć. Rozwiązaniem okazuje się być miękka szmatka zwilżona wodą. Unikać należy twardych i szorstkich tkanin – mogłyby one bowiem porysować rattan i zostawić na nim brzydkie ślady. Pamiętać trzeba również, aby do wody nie dodawać mydła. Może ono bowiem osadzać się na rattanie, tworząc brzydkie plamy bardzo trudne do usunięcia. Rattan z białawym nalotem nie będzie prezentował się zachęcająco. Uważać należy też na to, aby szmatka nie była zbyt wilgotna. Rattan nie powinien zostać nasączony.

Meble rattanowe są nie tylko ładne i eleganckie, ale również niezwykle praktyczne. Sprawdzają się w każdym wnętrzu – zarówno tym klasycznym, jak i nowoczesnym – a utrzymanie ich w czystości nie nastręcza w zasadzie żadnych problemów.

23 listopada, 2015

Dodaj komentarz