Jak dobrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Klamka zapadła – kupiłeś drzwi wewnętrzne, ale nie bardzo wiesz, jaką klamkę do nich dobrać? Nie martw się! Podpowiemy Ci, jak to zrobić, aby idealnie dopasować ten mały, ale bardzo ważny element do drzwi. W końcu drzwi powinny robić wrażenie – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i dopasowania do wnętrza.

Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych są dziś stosunkowo tanim elementem, który jednak potrafi dodać stylu każdej aranżacji wnętrza. Nie oszukujmy się – źle dobrana klamka do nawet najpiękniejszych drzwi będzie psuć efekt. W ramach ciekawostki podpowiemy, że dawniej klamki sprowadzano do Polski z bardzo odległych miejsc na świecie. Stanowiły one unikatowe wykończenie obiektów sakralnych czy świeckich. Przywiązywano do niego sporą wagę – ten element zdobił rezydencje najbardziej zamożnych i prestiżowe budynki użyteczności publicznej. Były one więc dość bogato zdobione. Dziś króluje prostota, choć… zdarzają się wyjątki.

Zobacz, jak powinny wyglądać prawidłowo dobrane klamki >>

Czym kierować się podczas wybierania klamki do drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych?

Ogólna zasada jest taka: im większe drzwi, tym masywniejsza i większa powinna być klamka. Zanim podejmiesz decyzję, jaką klamkę kupić, zwróć uwagę na stylistykę całego wnętrza oraz drzwi zewnętrznych – są one bardziej nowoczesne czy może dominuje retro? W jakim stylu są listwy dekoracyjne? Takie elementy mogą wydawać Ci się błahe, ale np. drzwi o wypukłych dekoracjach mogą zmniejszać przestrzeń między skrzydłem a klamką i skutecznie uniemożliwić otwieranie.

Klamka do drzwi wewnętrznych musi być również trwała i wygodna w użytkowaniu. Ten element nie kosztuje przesadnie dużo, a jego wymiana należy do raczej prostych czynności. Warto jednak od razu wybrać klamkę do drzwi wykonaną z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu będzie ona dobrze wyglądać i służyć przez długie lata. Jeśli urządziłeś pomieszczenie w stylu klasycznym, nie umieszczaj w nim klamek wykonanych ze stali czy aluminium, ponieważ klamki tego typu są zarezerwowane do nowoczesnych wnętrz. Wszelkie drzwi nawiązujące do stylów z poprzednich epok będą dobrze wyglądać w duecie z klamkami mosiężnymi lub tymi w kolorze złota.

Co klamki do drzwi zewnętrznych powinny mieć w środku?

Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez Ciebie klamka ma sprężynę podnoszącą mechanizm. Dlaczego? Takie rozwiązanie odciąża zamek, dzięki czemu klamka, nawet pod wpływem intensywnego użytkowania, nie zacznie sama opadać. Przyjrzyj się także, czy klamka jest wyposażona w sprężyny po obu jej stronach. To znacznie podnosi to komfort otwierania i zamykania drzwi zewnętrznych. Choć klamki ze wspomaganiem sprężyn są nieco droższe, warto w nie zainwestować!

Przed zakupem klamki przyjrzyj się również grubości swoich drzwi. Większość klamek jest wyposażona w elementy do montażu na drzwiach o grubości od 4 do 6 cm, ale oczywiście można też dobrać klamki do grubszych drzwi. Klamki najczęściej montuje się na śruby przelotowe lub wkręty.

Ile kosztują klamki do drzwi?

Nie jest to drogi zakup. Najtańsze klamki kupisz już w granicach 10–20 zł. Jeśli jednak poszukujesz bardziej wyrafinowanych wzorów, przygotuj też więcej pieniędzy – od 40 do 80 zł.

Klamki od renomowanych producentów kosztują znacznie więcej. Jeśli stawiasz na sprawdzoną, popartą tradycją jakość, licz się z wydatkami na poziomie 150–200 zł.

Zobacz wszystkie klamki Dobre Dla Domu >>

10 maja, 2018

Dodaj komentarz