Jak dobrać obraz do wnętrza?

Obraz stanowi dopełnienie wnętrza. Dlatego należy go starannie wybrać. Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych motywów, więc z pewnością znajdziemy ten, który będzie odpowiadać naszym preferencjom. Jak jednak dobrać obraz do rodzaju wnętrza?

Jaki obraz wybrać do biura?
https://www.meblujesz.pl/wiadomosc/jaki-obraz-do-biura-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/8225/
Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru obrazu jest zadbanie o to, aby wywoływał on u nas pozytywne emocje. Dzięki temu nie tylko będzie cieszyć oko, ale również zadba o nasze pozytywne samopoczucie i wywoła miłe skojarzenia. Obraz może również zaskakiwać, a nawet budzić niepokój – powinien jednak być to zamierzony efekt. Do jego zadań należeć może także podkreślenie naszej indywidualności.

Wybierając obraz, pod uwagę należy wziąć otoczenie, w jakim zamierzamy go powiesić. Inne malowidło wybierzemy do biura, inne zaś do salonu. W przestrzeni biurowej szczególnie dobrze sprawdzą się abstrakcyjne grafiki, geometryczne wzory, inspirujące napisy czy też klasyczne widokówki miast.

Wiele osób może się jednak zastanawiać nad zasadnością dekorowania obrazami ścian w biurze. Jak jednak przekonują naukowcy, ma to szereg zalet. Przede wszystkim:

 • pozwala na stworzenie przyjaznej przestrzeni – w przyjaznym otoczeniu o wiele lepiej się pracuje. Odpowiednio dobrany obraz może być również dla pracowników inspiracją lub chwilową odskocznią od pracy,
 • robi dobre wrażenie na klientach – obraz podkreśla elegancki wystrój biura i jednocześnie stanowi dopełnienie profesjonalnego wizerunku firmy.

Decydując się na obraz do biura, warto zwrócić uwagę na:

 • kolorystykę wnętrza – z jednej strony obraz nie może się zlewać z kolorystyką wnętrza, z drugiej zaś nie powinien z nią również nadmiernie kontrastować. Jeżeli chcemy dodać pomieszczeniu energii, zdecydujmy się na obraz, gdzie dominować będą żywe i wyraziste barwy, kontrastujące z kolorystyką wnętrza. Gdy zaś zależy nam na stonowaniu wnętrza, wybierzmy obraz o neutralnych barwach,
 • styl, w jakim urządzono wnętrze – w nowoczesnym biurze nie sprawdzą się reprodukcje popularnych obrazów ani martwa natura. Ze stylem nowoczesnym o wiele lepiej będą się komponować abstrakcje czy też geometryczne wzory. I odwrotnie – w klasycznym wnętrzu street art czy też grafiki 3D nie będą dobrym wyborem,
 • dopasowanie do branży – ciekawy efekt uzyskamy, jeśli obraz będzie nawiązywać do działalności przedsiębiorstwa.

W przestrzeni biurowej obrazy będą się szczególnie dobrze prezentować w recepcji, pełniąc funkcję wizytówki przedsiębiorstwa. Nie może ich również zabraknąć w gabinecie dyrektora czy też managera. Dodadzą one tym wnętrzom prestiżu. Warto je również umieścić w przestrzeni wspólnej, gdzie będą pełnić rolę gustownych dekoracji i odskoczni od pracy. Jeżeli umieścimy je w pokojach pracowników, warto zadbać o to, aby stanowiły dla kadry inspirację.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby wybierając obraz do biura, zwrócić szczególną uwagę na jego tematykę. Należy ją dostosować do przestrzeni, w której malowidło ma zostać zawieszone. I tak:

 • krajobrazy i pejzaże – stanowią odskocznię od obowiązków. Warto zatem zadbać o to, aby znalazły się w pokojach pracowników lub części wspólnej. Budzą pozytywne skojarzenia i wprowadzają pogodny nastrój. Mogą być stosowane we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych,
 • kwiaty – są miłe w odbiorze, dzięki temu doskonale sprawdzają się w miejscu pracy,
 • martwa natura lub repliki znanych obrazów – to opcje zarezerwowane dla eleganckich gabinetów urządzonych w stylu klasycznym,
 • abstrakcja, motywy street artowe, geometryczne wzory – sprawdzą się w nowoczesnych biurach, gdzie króluje minimalizm i prostota,
 • architektura i widokówki miast – to dobre rozwiązanie w biurach urządzonych w stylu nowoczesnym. Sprawdzą się szczególnie dobrze jako ozdoba wnętrz firmy z branży turystycznej lub budowlanej.

Jaki obraz do salonu?

Salon to wnętrze, które lubimy dekorować obrazami. Podnoszą one prestiż pomieszczenia i sprawiają, że po prostu lubimy w nim przebywać. Wybierając obraz do salonu, kierować powinniśmy się przede wszystkim wystrojem wnętrza. Dzięki temu dekoracja będzie uzupełniać aranżację. W pomieszczeniu urządzonym w stylu:

 • skandynawskim – doskonale sprawdzą się minimalistyczne obrazy przedstawiające leśne zwierzęta, takie jak jelenie, wilki czy też niedźwiedzie,
 • rustykalnym i sielskim – dobrym wyborem będą kwiaty w bogato zdobionych ramach,
 • vintage i industrialnym – zamiast tradycyjnych obrazów użyjmy metalowych plakatów, dobrze sprawdzą się również kompozycje street-artowe,
 • klasycznym – odpowiednie będą kompozycje z martwą naturą, pejzaże oraz repliki popularnych obrazów,
 • nowoczesnym – kolorowe abstrakcje i geometryczne wzory będą strzałem w dziesiątkę. Ciekawie prezentować się będą również obrazy w konwencji komiksu i graffiti.

Wybierając obraz do salonu, warto również zwrócić uwagę na technikę wykonania. Przesądza ona o jakości malowidła, ale również jego cenie. Na rynku znajdziemy przede wszystkim obrazy olejne. Odznaczają się one żywymi i nasyconymi kolorami oraz wysoką trwałością. Niestety sporo kosztują, przez co częściej wybierane są ich akrylowe odpowiedniki. Sporą popularnością cieszą się także obrazy akwarelowe oraz obrazy nadrukowane na płótnie. Ich zaletą jest estetyczny wygląd oraz przystępna cena.

Podsumowując, na rynku znajdziemy niezwykle bogatą ofertę obrazów. Pasują one zarówno do salonu, jak i przestrzeni biurowej. Muszą jednak być odpowiednio dobrane. Liczy się przede wszystkim ich dopasowanie do wystroju i stylu, w jakim zostało urządzone dane pomieszczenie.

7 czerwca, 2018

Dodaj komentarz