Jak łączyć ze sobą kolory ścian?

Aranżacja wnętrz obejmuje wiele różnorakich elementów: nie są to tylko sprzęty, jak meble czy wszelkiego rodzaju dodatki, ale również odpowiednia gra kolorów pomiędzy wszystkimi elementami wystroju – również gdy chodzi o ściany. Dobierając kolorystkę ścian do reszty aranżacji powinniśmy kierować się pewnymi zasadami, które sprawią, że całe przedsięwzięcie okaże się łatwiejsze a efekt jeszcze lepszy niż myśleliśmy.

Przy łączeniu kolorów ważny jest nie tylko sam kolor, ale również jego nasycenie oraz barwa. Czasami nawet ten sam kolor, ale w różnym nasyceniu może nadawać pomieszczeniu zupełnie innych charakter niż w tej samej „konfiguracji”, ale w innym odcieniu.

Łączenie kolorów dla jednego pomieszczenia.

Zastosowanie określonych kolorów pozwala nam optycznie zarówno powiększyć, jak i pomniejszyć pomieszczenie – jest to pierwsza rzecz jaką powinniśmy brać pod uwagę nim zabierzemy się do malowania.

Gdy operujemy tylko na jednym pokoju, warto zdecydować się na jasne barwy, jeżeli jest raczej niewielkich rozmiarów – możemy postawić na pastelowe barwy, biel i odcienie szarości, jak również kompozycje w postaci kolorowych pasów czy innych tego rodzaju zabiegów. Jeśli natomiast chcemy trochę pomniejszyć pomieszczenie, to optyczna regulacja proporcji jest jeszcze prostszym zadaniem: możemy wykorzystać niemal dowolną paletę kolorów, aby uzyskać taki efekt pomniejszenia – zwłaszcza zimne kolory (przy czym warto pamiętać, że błękity i odcienie niebieskiego dają zgoła odwrotny efekt, powiększając pomieszczenie), ale również wszelkie odcienie czerwonego czy pomarańczowego nadające dodatkowy aspekt przytulności pokoju.

Jak wybrać kolor dostosowanych do naszych potrzeb? Czyli kilka słów o harmoniach kolorystycznych.

Harmonie kolorystyczne to różnego rodzaju wskaźniki pozwalające na sprawdzenie relacji poszczególnych kolorów ze sobą oraz wybranie takich barw i odcieni, jakie chcemy wykorzystać w pomieszczeniu i sprawdzenie czy na pewno będą się dobrze komponowały. Występują one zazwyczaj w postaci koła barw, które tworzą różne zbiory kolorów dobrane tak, aby tworzyć uzupełniającą się kompozycję. Dzięki temu łatwiej nam będzie dobrać kolory, a w szczególności gdy chcemy uzyskać efekt kontrastu i nie jesteśmy pewni czy dane kolory będą się „przyciągać”.

Nie tylko kolor.

Wybór koloru, jego odcienia i barwy to jednak nie wszystko – musimy brać pod uwagę również takie właściwości ścian, jak na przykład ich faktura czy nawet oświetlenie pomieszczenia, które potrafią znacząco wpłynąć na uzyskany efekt. Również istotnym aspektem jest powierzchnia ściany, gdyż nawet bardzo intensywny i jasny kolor okaże się ciemniejszy, gdy zostanie naniesiony na szeroką ścianę.

Kolory mające na celu ożywiać pomieszczenie nie powinny być mimo wszystko stosowane na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Wynika to z tego, że mają dominującą naturę i w związku z tym mogą okazać się męczące czy nawet zupełnie utracić swoją właściwość, jeśli pomalujemy nimi całe pomieszczenie: warto wykorzystać je w celu dopełnienia beżów czy bieli.

13 lipca, 2017

Dodaj komentarz