Jak możemy wykorzystać tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny jest obecnie jednym z bardziej popularnych sposobów aranżacji wnętrz. Znajduje on bardzo szerokie zastosowanie i sprawdza się zarówno w różnego rodzaju nowoczesnych koncepcjach, jak i tych bardziej klasycznych. Oprócz roli ściśle estetycznej, odgrywa on też ważną funkcję ochrony ścian przed wszelkimi szkodliwymi dla nich czynnikami zewnętrznymi. Tynki są materiałem trwałym i odpornym również na uszkodzenia mechaniczne.

Pod względem estetycznym, tynki dekoracyjne cechują się nie tylko bogactwem kolorów, ale także faktur. Niektóre z nich możemy otrzymać samodzielnie, przykładowo nakładając tynk na ścianę wykonując odpowiednie ruchy, zaś inne zostały przygotowane w taki sposób, aby ją uzyskać w drodze zwykłego nakładania. Należy także pamiętać, że faktura musi zostać wykonana po upływie odpowiedniego czasu od chwili nałożenia tynku a czas ten zależny jest od chłonności podłoża, ale także wilgotności oraz temperatury pomieszczenia.

Kolor tynkowi dekoracyjnemu możemy nadać na kilka sposobów. Przede wszystkim możemy po prostu kupić tynk z pigmentem bądź pomalować tynk nałożony już na ścianę. Możemy także zabarwić masę tynkarską zanim przejdziemy do procesu nakładania. Trwałość koloru najdłużej utrzymują tynki o gładkiej powierzchni, czyli tiuk. Tynki o fakturowanej powierzchni narażone są na to, że będzie osadzał się na niej kurz. Niemniej, prawidłowa konserwacja tych ostatni pozwoli utrzymać kolor równie dobrze, co w przypadku gładkich tynków.

Tynki dekoracyjne znajdują szerokie zastosowanie – nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia w naszym domu: od salonu po łazienkę i kuchnię. Należy przy tym pamiętać, że tynki w niekorzystnym środowisku, jak wilgotna łazienka, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. W tym celu możemy posłużyć się specjalnymi tynkami, przeznaczonymi do tego typu pomieszczań, bądź pokryć już nałożony tynk warstwą zabezpieczającą.

24 marca, 2019

Dodaj komentarz