Jak oświetlić nasz salon i inne pomieszczenia?

Niezależnie od tego czy w naszym mieszkaniu znajduje się „zwykły” salon czy jakiegoś rodzaju strefa dzienna w postaci połączenia salonu z kuchnią bądź innymi pomieszczeniami, są to miejsca, w których niewątpliwie spędzamy w naszym domu najwięcej czasu. Z tego powodu, w szczególności powinniśmy zadbać o ich odpowiednią aranżację – a nie możemy mieć odpowiedniej aranżacji bez zaplanowania oświetlenia. Niezależnie od tego czy planujemy remont, czy gruntowną przebudowę kupionego niedawno mieszkania, warto pamiętać o kilku właściwościach, jakie powinno mieć nasze oświetlenie.

W pierwszej kolejności, przed samym wyborem i montażem oświetlenia, jakie wpadnie nam w oko, należy szczególną uwagę poświęcić dokonaniu pomiarów naszego salonu, czy jak wspomniano wcześniej strefy dziennej, oraz zaplanowania proporcji w jego wystroju. Oświetlenie potrafi bowiem wpływać na ogólny obraz pomieszczenia w większym stopniu, niż mogłoby się to wydawać. Potrafi je optycznie powiększać, podwyższać a także zmniejszać i zwężać. Jeżeli w naszej strefie dziennej znajdują się różnego rodzaju wnęki, przesuwane szafy czy choćby widocznie dłuższe ściany, ukierunkowanie oświetlenia w ich stronę sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się o wiele bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt uzyskamy umiejscawiając oświetlenie w towarzystwie nawet niedużych lakierowanych mebli bądź po prostu charakteryzujących się gładką fakturą.

Jeżeli chodzi o samo oświetlenie, na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo różnego rodzaju lamp, kinkietów i innych źródeł światła. Tutaj wiele zależy od samej aranżacji, w jakiej planujemy utrzymać pomieszczenie. Niezależnie od tejże, powinniśmy jednak pilnować, aby oświetlenie nie stało się centralnym punktem pomieszczenia – z tego powodu, zwłaszcza w małych mieszkaniach, warto zdecydować się na lampy podwieszane oraz umieszczane na ścianach zamiast lamp stojących, które potrafią zajmować wiele miejsca, a przy tym zdominować cały wystrój.

23 lipca, 2020